879 rij Turksche loopgraven genomen, maar waren, ondanks alle opwekkingen door hun officieren, het slaan van den stormmarsch en het spelen der muziek niet te bewegen, ook een tweede rij, waar zij kort voor lagen, te attaqueeren, tot een tamboer, die roffelend alleen voorwaarts ging, het voorbeeld gaf. Een regi- ments-commandt. met het vaandel in de hand volgde en daarop stortte de geheele Russische linie onweerstaanbaar voorwaarts in de vijandelijke schansen. Traditie, discipline en volksgeest werken samen om in een troep een goeden geest te vormen en te onderhouden, terwijl als gewichtige factor nog daarbij komt een behoorlijke ver zorging. Wanneer de soldaat zijn leven vergelijkt met dat van zijns gelijken buiten het leger, moet hij niet tot een ongunstig resul taat komen. Niet te veel, maar ook niet te weinig arbeid, geen overda dige, maar zeker ook geen onvoldoende verzorging, stemmen den soldaat tot tevredenheid, die hij noodig heeft om lust in zijn beroep te krijgen en te behouden. Het belang van behoorlijke verple ging, vooral ook te velde, is reeds te dikwijls overtuigend geble ken, dan dat het noodig zou zijn hierbij langer stil te staan. Een goede geest stelt een troep in staat, de schitterendste daden te volbrengen en de grootste moeielijkheden en bezwaren te overwinnen. Met een handvol manschappen met dien geest bezield, kon overste van Daalen het reusachtig gebied der Gajoe- en Alaslanden doortrekken. Ook Napoleon's legers bezaten dien geest. Een prachtig voorbeeld daarvan is het volgende: Den 5en Juli 1798 kreeg generaal Murat last om 's avonds te 5 uur van Alexandrië over Aboukir naar Rosette te vertrekken. Hij deelde zijnen dragonders mee, dat zij, die hun harnachement zelf meevoerden, het e6rst een paard zouden krijgen, zoodat ze ook eerder tegenover den vijand gebracht zouden worden, de anderen konden hun zadels enz. op vaartuigen laden. Zestig man, gekleed in dik laken, met een zwaren helm gedekt, nemen dan hun zadeltuig op 't hoofd, hoewel ze bij de brandende zon bijna onder hun last bezwijken. Na 48 uren

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 231