674 Aan Oostenrijksche zijde zag men, niettegenstaande het uit blijven van bepaald succes, de zaken vrij gunstig in In Napoleon's omgeving heersehte daarentegen eene gedrukte stem ming 2) en alle krachten werden ingespannen om nieuwe troepen, munitie en levensmiddelen op den linkeroever te krijgen. Ge durende den nacht kwamen hier aan het korps van Lannesi het overige gedeelte van de Keizerlijke garde en nog één regiment kurassiers van Nansouty. Napoleon besloot zich met deze troepen 3) in de lijn Aspern Essling te handhaven. Het korps van Davout, dat den Donau nog moest overtrekken, zou dan spoedig de beslissing aanbrengen. Vroeg in den morgen van den 22sten Mei begon de slag opnieuw, aanvankelijk met gunstigen uitslag voor deFranschen. Spoedig evenwel keerde de kans: een groote tegenaanval onder leiding van Lannes mislukte volkomen, een algemeene aanval der Fransche cavalerie onder Bessières eveneens. Hierdoor werd Napoleon's toestand vrij bedenkelijk, te meer, daar overal gebrek aan munitie zich deed gevoelen. Feitelijk had hij den slag al verloren. Het was toen ongeveer 9 u. v.m. Bijna tegelijkertijd werd eene doorbraak van de groote brug ge meld de pogingen van den Oostenrijkschen geniekapitein Mag deburg om haar door branders te vernielen, waren eindelijk gelukt. Van het 3de korps (Davout) kwam alzoo niemand op Lob-Au. Onder deze omstandigheden moest Napoleon wel maatregelen voor een tijdigen terugtocht nemen, wilde hij geen kans loopen met zijne gedunde troepen in de Donau geworpen te worden. Tot zijn geluk gingen de Oostenrijkers met hunne gewone 1) Dit blijkt o. a. uit een bevel van Aartshertog Karei (ld. 21 Mei, 10.30 n. m., •waarin voorkomt: „D e Herren, Colonne-Commandanten, haben durch mit Schleichpa- „trouillen auszuschiekende Otfiziere in Erfahrung zu bringen, ob der Feind sichganzlch „in der heutigen Nacht über die Briicke in die Lob-Au retiriert". II, blz. 207. 2) Zoo schreef Berthier te 9 u. n.m, aan Davout: „Le pont s'étant rompu on a „perdu du temps. L'ennemi a attaqué avec toutes ses forces, et nous n'avions que ,'iOOOO hommes de passes, L'affaire a été chaude. Le champ de bataille nous est resté." II, blz. 208. 3) olgens II, blz. 225 55000 55000 man inf. en hoogstens 12000 man cav. Daar entegen berekent Bleibtreu de sterkte der Fransche inf., welke op den linkeroever ge komen is, op rond 51000 man; de Fransche cav. stelt hij op 12000 14000 man. Vol gens hem telden de Oostenrijkers in het geheel 9GOOO man (III, blz. 1, en 5 en 9).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 24