675 schroomvalligheid en bovendien met weinig samenhang te werk, zoodat na het invallen van den nacht de terugtocht naar Lob- Au in goede orde volbracht werd. Ongetwijfeld waren de Oostenrijkers bij deze gelegenheid in bijna alle opzichten in het voordeelzij beschikten over eene troepenmacht veel sterker dan de Franschen, terwijl deze bij den overgang met vele bezwaren te kampen hadden. Vergeten wij echter niet, dat het Fransche leger stond onder den tot dusverre on- overwinnelijken Napoleon, tegen wiens genie zich niemand op gewassen gevoelde; dat Napoleon's onderbevelhebbers wel mid delmatige veldheeren waren, doch onder zijne oogen doorslaande blijken van handigheid en vastberadenheid gaven, terwijl de leiding van de Oostenrijkers, bij alle dapperheid der manschap pen, aan onbetee kenende en weinig doortastende bevelhebbers was toevertrouwd 1). Alles te zamen, waren de Oostenrijkers de minste van beide partijen. Toch behaalden zij de overwin ning, welke echter dank zij hunne werkeloosheid, den veldtocht niet tot eene hun gunstige beslissing bracht. Eenige jaren later on dervond Maarschalk Macdonald hoe onaan genaam het is, bij het deboucheeren uit een défilé aangevallen te worden 2). Na den wapenstilstand in den zomer van 1813 telde het „Silezische Leger" onder de bevelen van den Generaal der Cavalerie von Blücher 100000 man 3). Ten gevolge van eenige gevechten, maar nog meer ten gevolge van vermoeienissen en ontberingen, was de getaisterkte op het laatst van Augustus aanzienlijk verminderd. Het korps van York had in de gevech ten bijna 4500 man verloren; door uitputting nog meer. Zoo versmolten de 3 bataljons van 't Silezische Reserveregiment, die 1) De Oostenrijkschc bewerker van rDer Krieg Napoleons gegen Oesterreich 1809. Aspern und "Wagram" zegt hierover„dasz aber die ganze Scklachtfiihrung ein Uni- „kum an Ungeschichlichkeit darstellt, dasz das mit merkwürdiger Beharrlichkeit festgelialtene „Bestreben, immer nur einzelne Bataillons einzusetzen, ein ganzliches Verkennen der „Forderungen des Krieges verrat, ist so klar, dasz e3 einer weiteren Auseinandersetzung nicht bedarf." II, blz. 232. 2) VI. 7de hoofdstuk. 3) Samenstelling van het Silezische Leger Rechtervleugel: Russisch Legerkorps onder den Luit-Gen Baron Osten-Sacken. Midden: 1ste Pruisische korps Von York. LinkervleugelRussisch Legerkorps Gen. der Inf. Graaf Langeron.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 25