916 198) waarin U ons standpunt zult hebben gelezen en dan geloof ik bij aandachtige vergelijking, dat we niet veel verschillen, zoo weinig zelfs, dat ik er zelfs prijs op stel, dat U het niet bij woerden zult laten, maar tot daden zult overgaan en werkelijk eens van die bijdragen zult schenken aan ons orgaan, als die U noodig vindt. Vergun aan de Redactie intusschen ook eene eigen meening te hebben, een recht dat zij aan ieder ander geeft en beoordeel dus hare houding ten opzichte van de ingezonden stof niet naar eene enkele opmerking zooais die over een bond voor Amboi- neesche onderofficieren, waaraan U zoo veel aanstoot neemt. Dit tusschen twee haakjes. Men vrage toch niet naar de meening der Redactie, men vrage plaats in het orgaan en wanneer het woord waardig is, zonder persoonlijke aantijgingen, maar de zaak of het algemeen belang behandelt, dan wordt het onvoorwaardelijk verleend. Ik kom nu van zelf tot de onafhankelijkheid van den redacteur. Ik beaam, dat een militairen redacteur nimmer geheel onafhan kelijk kan zijn, omdat hij niet eens volkomen baas is over zich zelf. Nu moge het waar zijn, dat vroeger wel eens een redacteur zoogenaamd „op het stoepje" is geroepen, ik durf met zekerheid te beweren, dat die tijden voorbij zijn en dat er onder het tegenwoordige Legerbestuur niet het minste gevaar voor zal bestaan, als het karakter der opgenomen stukken voldoet aan de door U gestelde eischen. Het is voor een redacteur anders om te watertanden, mede werkers te krijgen: intellectueel hoogstaand, die voor zich opeischen vrijheid van het woord, vrijheid van gedachte, vrijheid van twijfel aan de onfeilbaar heid van het Legerbestuur, vrijheid om hun eigen, door ervaring en studie gerijpte ideeën tot opbouw van een nationaal leger in praktijk te brengen, alles binnen de grenzen hun geboden door den eed bij de in diensttreding afgelegd: onderwerping aan de krijgstucht. Maar nu in alle ernst, waarde Tommy Atkins, ik voel zoo veel voor die beginselen, dat ik indien U vast overtuigd is, dat alleen onder een burger-redacteur ons orgaan daarvan eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 268