928 Alvorens verder te gaan, eenige opmerkingen naar aanleiding van het vorenstaande. Indien wij de commandanten der uitgezonden colonnes res pectievelijk noemen de commandanten der Noord- en Zuidpartij, dan merken wij in de eerste plaats op, dat die van elkaar niets anders weten dan dat de eerste zich te Semarang en de andere te Magelang bevindt. Waar echter de partijen slechts 12 paal van elkaar verwijderd waren, daar kan wel aangenomen worden dat in de werkelijkheid men van eikaars bijzijn op de hoogte is. Dit heeft de Leider ook wel gevoeld, blijkende uit het be richt dat hij in den avond van den 19en Juli den commandant der Zuidpartij deed toekomen en waarin gemeld werd dat een zeer sterke troepenmacht uit de verschillende wapens bestaande te Oengaran was aangekomen en eene kleine troepenmacht zich bevond te Babadan 2 paal ten Z. van Oengaran). Aan den Commmdant der Noordpartij werd echter de aan komst der Zuidpartij te Bawen niet gemeld, waarschijnlijk omdat de Leider, die te Willem I logeerde, dien Commandant moeilijk bereiken kon. De aankomst der colonnes te Oengaran en Willem I had dan ook m.i. in de onderstellingen niet mogen ontbreken. Ook ware het beter geweest de woorden ter verovering van Midden-Java" uit het „Algemeen Denkbeeld" weg te laten. Om trent dergelijke grootsche plannen van de tegenpartij zal de commandant van de Zuidpaitij wel niet ingelicht worden. Thans nog eenige kleine opmerkingen. Had men in de On derstelling der Zuidpartij de woorden „en hem zooveel mogelijk verliezen toe te brengenen in de Opdracht der Noordpartij de 2 alinea niet kunnen weglaten Ook in de Opdracht der Zuid partij gebruikte men te veel woorden even duidelijk en krachti ger was die geweest, wanneer zij geluid had: Bemoeilijk met hierneven vermeld detachement 's vijands opmarsch naar Midden- Java". te Ambarawa (Willem I) worden gelegerd, en kunnen zij op den 20en Juli 1908 om 3 uur v m. van Willem I afmarcheeren. Na dezen manoeuvredag zullen de troepen het bivak betrekken in de kampongs Djamboe en Karang Kepoeh.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 280