931 4 5. Het hoofd van de hoofdmacht staat om 3 uur v. m. bij den spoor 2 K. M. wegovergang (station Omba Rawa) tot den afmarsch gereed. Trein. 6. Ik bevind mij aan het hoofd der hoofdmacht. De detachementscommt. (1) Sluiten te Ba wen bij de troepen macht aan. Vergelijken wij punt 7 L. B. V. en 10 sub d L. M. 1) met de samenstelling van vorenstaande bevelen dan zien wij dat daar aan nog al het een en ander mankeert, vooral bij die der Zuid partij. Verder zijn er in de bevelen allerlei bepalingen opge nomen, die betrekking hebben op den vredestoestand. Wij wijzen op punt 5 der Noordpartij, op de punten 4 en 5 en noot 1 der Zuidpartij en verder op de plaats waar de commandant dier partij zijn marscbbevel uitgaf (Willem 1 in plaats van Bawen). Deze bepalingen hadden als afzonderlijke Orders in verband met den vredestoestand''' opgenomen moeten worden. Bij manoeuvres wordt hiertegen dikwijls gezondigd als gevolg van de om standigheid dat de partijcommandanten zich niet indenken in de wijze, hoe hunne troepen in verband met den oorlogstoestand gelegerd zijn en welke veiligheidsmaatregelen getroffen werden. Waar in de opdracht der Noordpartij aangegeven stond dat VII en VIII samen één bataljon zouden vormen onder den naam van Vile. Bat., daar had de commandant dier partij in zijn bevel niet mogen spreken van Inf. 1 en 2 VIII. Wat deze verder bedoelt met verbandsectiënis ons niet duidelijk; één sectie is er slechts ingedeeldof is soms de bedoeling dat de geneeskundige sectiën bij elkaar marcheerendat zou echter in strijd zijn met de bepaling dat de gevechtstrein als regel mar cheert bij de troepen waarbij hij is ingedeeld (54 L. B. V.). Waar hoofdmacht bedoeld wordt, moet men niet spreken van hoofdcolonne (punt 6 Noordpartij). De hoofdcolonne is de geheele macht, die van Semarang naar Ambarawa oprukt, terwijl een neven-of zijcolonne demonstreert tegenover de wegen loopende van Salatiga naar Magelang. i) Leidraad Manoeuvres 1905.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 283