932 - Wij stonden bij de techniek der bevelen even stil, daar wij uit ervaring weten, dat onduidelijke redactie dikwijls misver stand deed ontstaan ,en bovendien om nog eens te wijzen op de daaromtrent bestaande bepalingen in den L. B. V. en L. M. Thans overgaande tot eene beschouwing der genomen maat regelen, in de eerste plaats door die van den commandant der Noordpartij, valt het ons op, dat deze met zijne hoofdmacht een binnenweg volgt met een linkerilankdekking op den grooten weg. Als reden daarvoor vernamen wij, dat de bevolking had medegedeeld, dat de binnenweg zeer goed was en dat genoemde commandant op die wijze meende de hoogteruggen ten N. van Randoe Koenting en bij Gembol G. Kendali Sada, waar de vijand hem wel zou opwachten, het best te kunnen mijden. De weg bleek echter, aanvankelijk goed, spoedig zeer slecht te worden, zoodat zelfs de bergartillerie niet anders dan met de grootste moeite de terreinhindeinissen (ravijnen) kon over winnen. Veel tijdverlies was daarvan het gevolg. Maar al ware de weg wat beter geweest, de treinen konden in elk geval niet volgen en dat is bij een frontmarsch in het bijzonder voor den bagagetrein een onaangename kwestie. Deze werd in front wel is waar voorafgegaan door een half bat. inf. (linkerflankdekking), welke afdeeling echter, werd zij krachtig aangegrepen, niet kon rekenen op hulp van de hoofd macht, die 2,5 K.M. van haar verwijderd en door open sawahs, waardoor geen wegen liepen, van haar gescheiden was. Dat de commandant der N. partij dit ook gevoeld heeft blijkt uit punt 8 van zijn marschbevel, waarin aangegeven is dat bagage- en algemeene trein vereenigd 2 uur gaans achter de linkerflankdekking marcheerenvoor den bagagetrein een veel te groote afstand. Er staat wel niet bij, dat zij de linkerflank dekking zouden volgen, doch dat was de bedoeling. Van af den G. Kendali Sada was de opmarsch der Noordpartij reeds op grooten afstand zichtbaarzoo meldde een observatie post aldaar het deboucheeren van de geheele hoofdmacht uit den kampong Pakopen, 2,5 K.M. van haar verwijderd. Door de ligging van den hoogterug ten N. van Randoe Koen ting was een opmarsch langs den grooten weg meer gedekt en o.i. ook meer verkieslijk geweest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 284