933 Volgde men namelijk den binnenweg, dan moest er een flankmarsch gemaakt worden langs en op geen 500 M. van den G. Kendali Sada verwijderd. Trok de Z. partij haar hoofdmacht daar samen en daartoe had zij ruim den tijd, tijdig gewaarschuwd als zij werd door haar observatieposten door middel van seinen dan was de N. partij verplicht den tegenstander van dien heuvel te ver drijven, alvorens verder te kunnen oprukken, en daartoe moest zij breede sawah-vlakten overtrekken. Ook had de commandant der Noordpartij moeten bedenken, dat de hoogterug ten N. van Eandoe Koenting voor hem niet zoo gevaarlijk was, omdat een vijand daar stelling genomen gemakkelijk door het bedekte terrein in het Oosten omtrokken kon worden, en was dan eenmaal die rug in het bezit van de N. partij, dan vond zij daar uitstekende opstellingen voor haar Artillerie op 2| a 3 K.M. van den volgenden zuidelijker gelegen rug en van den G. Kendali Sada verwijderd. Had de vijand dezen rug bezet, dan had hij in front bezig gehouden en op den Oostelijken vleugel omtrokken kunnen worden. Het eenige groote nadeel hierbij is, dat dan de vijand teruggeslagen zou worden in de richting Bawen Ambarawa, dus juist in die van zijn terugtochtsweg. Alles te zamen genomen verkiezen wij den door ons geschet- 'sten opmarsch langs den grooten weg boven dien langs den binnenweg, ook nog in verband met de omstandigheid, dat de Z. partij ten N. W. van Ambarawa, bij Barang Goenoeng een prachtige gelegenheid heeft zijn tegenstander een verder oprukken te beletten. Bovendien wist de N. partij niet, tot hoever de Z. partij was doorgerukt en ook met het oog daarop lag een opmarsch langs den grooten weg voor de hand. Voordat we thans overgaan tot de bespreking va,r de maatre gelen van den commandant der Zuidpartij, eerst de mededee- ling, dat het marschbevel uitgegeven werd voordat het bericht binnenkwam dat de N. partij Oengaran bereikt had. Be com mandant kon dan ook moeilijk anders doen dan den volgenden dag weder op marsch gaan. Maar waarom om 4 uur v. m. afgemarcheerd? I. M. T. 1908. 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 285