934 Waar men toch nog geen contact heeft met den vijand leidt dat vroeg afmarcheeren maar tot onnoodig afmatten van den troep. Deze opmerking geldt ook de Noordpartij. Verder wij zen wij er op, dat niet aangegeven werd, waar de bagagetrein marcheerde. Bedoelt de commandant onder het woord „Trein" bagage- en algemeenen trein vereenigd, dan kunnen wij ons met de plaats van den bagagetrein wel, met die van den alge meenen trein echter niet vereenigen en hadden we dezen liever een uur na den eerstgenoemden laten afmarcheeren. Wat de cavalerie betreft, de verkenning in het Oosten hadden wij uitgestrekt tot aan den weg Poelo Sari—SadjenPring Apoes enz. Thans komen wij aan de vraag„wat had er bevolen moeten worden toen het bericht binnenkwam, dat de N. partij Oengaran bereikt had?" Nn er niet bekend was of de vijand al of niet te vermoeid was om 's nachts te kunnen oprukken, was het gewenscht onmiddellijk na te gaan, waar men den vijand in den nacht zou kunnen verwachten en zoo hij eerst den volgenden ochtend zijn marsch voortzette, waar men hem dan het liefst zou wil len ontmoeten. Ongeveer 1 K. M. ten N. van den driesprong bij Bawen ligt de hoogterug Gembol, een voor de Zuidpartij zeer gewichtige lijn. Van af dien rug met den G. Boetak op den rechter- en den G. Kendali Sada op den linkervleugel is het terrein tot op zeer grooten afstand voor een groot gedeelte te overzien. Ten N. van Randoe Koenting ligt wederom een rug; deze is echter niet a cheval van den grooten weg gelegen, gemakkelijk gedekt te naderen (in de werkelijkheid zijn de kampongs uitgestrekter dan de kaart aangeeft) en om te trekken. Ten N. hiervan tot aan Oengaran treft men geen bijzonder sterke punten aan, waar men den vijand langen tijd zou kunnen tegenhouden; bovendien zou de Z. partij in verband met den korten afstand tot Oengaran deze waarschijnlijk niet tijdig genoeg kunnen bereiken. Samenvattende komen wij tot het besluit, dat het meest voordeelige punt van ontmoeting de rug bij kampong Gembol is. Teneinde verzekerd te zijn, dat zij gebruik zal kunnen ma ken van dien rug, dient dus de Z. partij daarvoor reeds bij nacht maatregelen te nemen, door bijv. marschvoorposten tot Randoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 286