985 Koenting vooruit te schuiven en staande cav. patrouilles of klei ne Inf. afdeelingen op de wegen bij Pontjo Rasa en den G. Boetak. Dergelijke bevelen werden door den commandant der Z. partij niet uitgegeven, evenmin werd het marschbevel inge trokken. Waren dan ook de berichten den volgenden ochtend niet zeer vroeg binnengekomen, dan had de Z. partij den vijand laten voorbijtrekken of van uit een hoogst ongunstige richting aange vallen. Had deze den grooten weg gevolgd, dan had de ontmoeting in een voor de Zuidpartij minder geschikt terrein plaats gehad. Eenmaal vastgesteld, waar men de ontmoeting van den vijand wenscht-, moet men voorloopig niet verder doorrukken. Wij bedoelen daarmede niet dat er, zooals er vroeger zoo dikwijls bij manoeuvres gebeurde, een verdedigende stelling wordt inge richt waarin de vijand, die alleen verontrust wordt door eenige verkenningspatrouilles, wordt afgewacht. Neen, gedurende den opmarsch naar het terrein, waar wij hem met het grootste gedeelte onzer macht en vooral met de artillerie en daarom moet dat terrein goede artilleriestellingen aanbiedenafbreuk willen doen, moeten de cav. en eenige sterke inf. afdeelingen den vijand harceleeren. Zoo zouden wij in het onderhavige geval met de hoofdmacht in afwachting blijven te Gembol, van daaruit den G. Kendali Sada en den Kampoeng Blondo respec tievelijk laten bezetten door een comp. en een pel. inf., elk voor zien van een seinpost met vlaggen en den art. commandant opdragen verschillendde art. stellingen te verkennen in de lijn G. BoetakGembol G. Kendali Sada. Voorts zouden ter har- celeering langs den westelijken en oostelijken binnenweg elk een pel. inf. en door het terrein van en met den grooten weg tot 2 K. M. ten Oosten daarvan een coinp. inf. gezonden kunnen worden. Deze troepen splitsen zich, al naarmate het terrein en de marschvorm van den vijand dit wenschelijk maken, wederom in meer of minder kleine afdeelingen. Op deze wijze en bovendien nog door de verkennende cav. geharceleerd, kunnen den vijand veel verliezen toegebracht en hij afgemat worden. Na aftrek van een pel. Inf. als dekking trein, blijven dan te Gembol behalve de art. nog drie compagnieën inf. ter beschikking, in de nabijheid waarvan twee seinposten uitgezet dienen te worden. Op de terugkomst der harceleerende afdeelingen kan wel niet gerekend worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 287