936 maar wanneer zij hun plicht weten te doen, dan zal het ver kregen voordeel grooter zijn dan wanneer zij in de hand waren gehouden in de stelling. In het vorenstaande hebben wij thans aangegeven, hoe wij aan de opdracht: ,'s vijands opmarsch naar Midden-Java te be moeilijken" zouden voldaan hebben; gaan wij nu eens na hoe dit geschiedde door den commandant der Zuidpartij. Zich te Gembol bevindende kwamen berichten binnen dat op den grooten weg een zes man sterke vijandelijke cav. patrouille teruggeslagen was, dat om 6 v m. een sterke cav. afdeeling in Bergas gezien was en dat om 6.15 v.m. een comp. vijandelijke inf. den Z. rand van Kenangkan bezet hield. Nadat seinposten bij Gembol en op den G. Kendali Sada laatstgenoemde zonder dekking, hetgeen natuurlijk een fout is uitgezet waren, werd naar aanleiding van deze berichten het volgende bevel uitgegeven. Waren de binnengekomen berichten van dien aard, dat vorenstaande maatregelen reeds genomen konden of moesten worden? Waarom werd de helft der art. en inf. naar den westelij. ken binnenweg gezonden met opdracht den vijand te harceleeren Hoe moest dat harceleeren geschieden, wanneer de hoofdmacht des vijands langs den grooten weg oprukte; de aanwezigheid van een sterke cav. macht in Bergas geeft toch nog geen aan leiding voor vast aan te nemen dat 's vijands hoofdmacht daar Gembol 6.45 v.m. 20 7 —'OS 1. Vijand houdt Kenangkan bezet door 1 comp. inf. Bergas sterke vijandelijke cav. gesignaleerd. 2. Ik besluit den vijand in zijn opmarsch te harceleeren 1) door 6e. Bat. inf., waaraan toegevoegd een sectie snel vuurgeschut. Dit Bat. mar cheert richting Doplang-Prampelan-Pontja Rasa. R. H. 2e. Bat. inf. bezet N. rand Gembol en Asinan. Een sectie Art. neemt stelling 1500 M. ten Oosten G. van Gembol. De comp. ten O. van den weg is belast dekking art. Aanvankelijke cav. spits patrouilleert rechtervleugel; 2 compagnieën reserve 500 M. achter het midden. Iioofd- verbandplaats ingericht in kg. Asinan. 3. Ik bevind mij bij de G. van Gembol. De det. commt. 1) Waarom niet besloken of b(moeilijken. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 288