678 Welken invloed de terreinafscheidingen uitgeoefend hebben, blijkt hieruit, dat van de Fransche troepen, die voor het pla teau ten Oosten der- Woedende Neisze en ten Zuiden van de Katzbach bestemd waren, in gevecht kwamen: van het korps Gérard slechts 1 divisie en 14 stukken van eene andere divisie; van de cavalerie van Sebastiani de twee lichte divisiën (39 eskadrons)de divisie kurassiers kwam niet in gevecht van het korps Souham: 1 divisie. De beide andere divisiën van dit korps, die 's avonds aan de Katzbach verschenen, kun nen vrij wel buiten beschouwing blijven. Een groot gedeelte van Macdonald's troepen had dus niets geleden; op zich zelf beschouwd, was de slag derhalve geen beslissende overwinning voor de Bondgenooteneerst de krachtige vervolging, waartoe het op het slagveld behaalde succes Blücher in staat stelde, kon den slag in zijne gevolgen beslissend maken. Dat ook bij het doortrekken van een gebergte het vereenigd houden van de strijdkrachten moeilijk en dikwijls onmogelijk gemaakt wordt, blijkt bijv. uit den marsch van het 1ste Ja- pansche Leger D onder bevel van den Luitenant-Generaal Baron Koeroki van Andschoe en omstreken naar de -Jaloe 2j. In het belang van den geregelden aanvoer van levensmidde len, enz. had Koeroki hiervoor den weg Andschoe—Wijoe ge kozen, omdat deze weg dicht langs de kust gaat. Op verschil lende punten van de kust richtte de vloot verplegingsmagazijnen op, van waar alles naar den marschweg vervoerd werd. De overige, in een zeer beperkt aantal aanwezige wegen waren voor de verplaatsing van groote afdeelingen ongeschikt. Aan gewezen op dezen enkelen weg, rukte het leger in één colonne op. De 12de divisie begon den marsch den 3den, de garde divisie den 7den en de 2de divisie den lOden April 1904, Iedere divisie marcheerde in twee echelons, welke elkander met één dagmarsch afstand volgden, zoodat gelegenheid bestond de ver bruikte voorraden in de opgerichte magazijnen aan te vullen, 1) Pestaando uit de garde-, de 2de en de 12de divisie; te zamen sterk 36 bataljons, 9 eskadrons, 18 batterijen, voorts genietroepen, 1 regt. veldhouwitsers, enz. plm. 40000 man. 2) XY, blz. 11 en 12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 28