939 hoofdweg gelegen terrein, den vijand aanmerkelijk in zijne vervolging vertraagde. Over het optreden der Noordpartij kunnen wij kort zijn. Nadat het ravijn der K. Tjangkring ten Zuiden van Pakopen met veel moeite was overgetrokken ontving de partijcomman dant om 8.5 v.m. het bericht, dat „eene vijandelijke col. sterk 1 bat. inf. en 1 pel. cav. marcheerde van Prampelan naar Pon- tjo Rasa; het hoofd dier col. deboucheerde om 7.45 v.m. uit Prampelan". Ziehier eindelijk eens een bericht, waar sterkte van den vijand en de plaats, waarop hij zich op een zeker tijdstip bevond, zijn aangegeven. De commandant der Zuid partij heeft op dergelijke volledige berichten niet kunnen wijzen. Naar aanleiding van dit bericht, kwamen de voorhoede (2 com pagnieën VII) en art. in stelling in den Z. rand van Kg. Bandoelan 300 M. ten Z. van Pakopen; de naam staat niet op de kaart vermeld), en werden 3 compagnieën I aangewezen om Pontja Rasa van uit het Westen aan te vallen; de rest werd reserve. Na vuuroverwicht verkregen te hebben op de Zuidpartij, die aanvankelijk met één compagnie uit Pontja Rasa was gedebou- cheerd maar door vuur tot stilstand werd gebracht, werd onder dekking van art. vuur opgerukt naar Pontja Rasa, en de Z. rand om 9.45 v.m. bezet, waarna de in het ravijn ten N. van Prampelan zich bevindende tegenpartij eerst door inf. en om 11 v.m. door art. onder vuur werd genomen. Intusschen was om 7.35 v.m. het gros der Cav. over Pontja Rasa en Blatar te Mlilir aangekomen en meldde dit, dat op den G. Kendali Sada een seinpost was en dat het thans op zou rukken naar Gembol. Zeer natuurlijk was het, waar op den G. Kendali Sada een seinpost werd gezien, de cav. bij Pontja Rasa met een wijden boog naar het W. dien heuvel omtrok. Zij had echter zoodoende geen gelegenheid het oprukken van 'svijands colonne te ver tragen. Nadat de aanval op Prampelan was begonnen, werd „eindigen der manoeuvre" geblazen, en hiermede eindigen wij ook de be spreking der oefening op den eersten dag. Den avond voor den tweeden dag werden door den Leider de volgende opdrachten gegeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 291