- 944 Ook over de wijze, waarop de partijcommandanten hunne opdracht meenden te moeten uitvoeren, kunnen wij kort zijn. Denken wij ons de koffietuinenin de werkelijkheid zijn die er thans niet meer—zich uitstrekkende van Ambarawa tot en met den G. Toegelweg, dan merken wij op dat de Zuidpartij eene stelling ingenomen heeft, overeenkomende met die van den vorigen dag, ook een hoogterug a cheval van den grooten weg met een heuvel (G. Blarak) op de linkerflank eenigszins vooruitgeschoven. De Noordpartij ageert weer op dezelfde wijze als den vorigen dag. Oorspronkelijk geen Inf. op den hoofdweg hebbende, werden bij den afmarsch Inf. 1, 2, "VIII aangewezen om dien te volgen, terwijl de marschrichting Kebon DalemDjetis wegens het afgesloten zijn van de koffieonderneming Banaran gewijzigd werd in Kebon Dalem-Peté. Omtrent de beschouwingen aan gaande marschrichting en marschvorm verwijzen wij naar hetgeen wij den vorigen dag ter zake opmerkten. Wel mar cheerde de hoofdmacht oorspronkelijk door hoog, den hoofdweg domineerend terrein, maar toch diende zij van af Ngrawan in den zak van Kebon Dalem af te dalen en kwam dan in even ongunstige conditie als den vorigen dag aan den westelijken voet van den G. Kendali Sada. En evenals de sawahs ten N. W. van laatstgenoemden berg een ongemerkt omtrekken geheel buiten sloten, zoo was dit ook het geval met den kalen hoog terug ten Oosten van den G. Toegel. Bij Ngadi Pira achtte dan ook de voorhoede-commandant zich verplicht den partij commandant mede te deelen, dat de weg vandaar in Z. W. richting van af den G. Blarak te zien was, waarop de partij commandant last gaf de van dien berg afgekeerde hellingen te volgen. Zou die last ook gegeven zijn, wanneer gevechts- en bagagetrein de troepen werkelijk gevolgd hadden? Het bleek dan ook al spoedig dat men op die wijze heelemaal niet opschoot, zoodat weer naar den binnenweg teruggekeerd werd. dat zal hier wel geweest zijn: ,gooi 'm terug". Het hoogtepunt ran alle mogelijkheden is dus dit Welnu dan moet de opdracht aan de Zuid-partij ook luiden: 2. Het onder mijne bovelen staande detachement moet den vijand terugdrijven als het bevel daartoe van bovenaf is gekomen, anders 2. Ik wensch (Het is mijn voornemen) den vijand terug te drijven. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 296