945 Hoewel toegegeven moet worden, dat bij deze oefening dik wijls tijd ontbrak de in te nemen terreinstrook, waar men den vijand, vooral met zijn art., afbreuk wil doen, te ver kennen teneinde tot een doelmatige opstelling van zijne troepen te komen, toch had de commandant der Zuidpartij na het uitvaardigen van zijn bevel te Wawar die strook persoonlij k in oogenschouw moeten nemen. Hij zou dan gezien hebben dat de N. en N. Westelijke voet van den G. Blarak zich bijzonder eigenden tot een krachtig ophouden van een omtrekkenden vijand, dat er een zeer goeden weg liep van den Noordrand van Wedana naar Ngasinan, terwijl zijn troepen een goeden terugtochtsweg hadden in de richting Boeloe Sari Lawang Mati. Aaneen aanvankelijke be zetti n g wordt niet gedacht, de voor de verdediging aangewezen linie lag in haar geheel in stelling. Ook werden te veel de kammen der hoogfceruggen bezet, terwijl men dikwijls had kunnen volstaan—en met het oog op het bestrijkende van ons geweerschot is dit aan te beve len—met een meer lager gelegen standplaats. Deze opmerkingen gelden ook voor den vorigen dag. Het harceleeren vormde o.i. zeer terecht wederom den hoofdschotel. Gepaard gaande met het afbreuk doen van den vijand van uit een terreinstrook, waar zich in de eerste plaats goede artilleriestellingen bevinden, is het harceleeren volgens onze meening de manier om den vijand de meeste verliezen toe te brengen. Om echter goed te kunnen harceleeren, moeten wij kunnen beschikken over licht bewapende en uitgeruste inf., die zich vlot door alle terrein kan bewegen. De excursiën in de buitenbezittingen hebben de marschvaardigheid onzer troepen aanmerkelijk verbeterd, laten wij in de toekomst daaraan steeds onze aandacht wijden Ter harceleering werden uitgezonden van uit den linkervleugel twee en van uit den rechtervleugel één compagnie. Wij hadden liever twee compagnieën bestemd voor de strook gelegen tusschen den weg G. Toegel Ngadi Pira en de sawahs ten Oosten van den hoofdweg, terwijl in verband met het bezet zijn van de kloof bij Banjoe Biroe (zie Algemeen Denkbeeld) en met het zeer zware terrein op den Oostelijken vleugel, aldaar met de uitzending van één sectie inf. volstaan kon worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 297