946 Waar men tegenstand denkt te vinden, daar mogen de har- celeerende afdeelingen niet te zwak zijn om te voorkomen dat een energieke aanvaller haar onder den voet loopt. Sprongsgewijze terugtrekkende, moeten zij door achterwaarts in opnamestelling liggende afdeelingen gesteund worden, welke zoolang trachten stand te houden totdat de terugtrekkende afdeelingen wederom eene opstelling gevonden hebben van waaruit met vuur verrassend opgetreden kan worden en welke dan tevens weer dient als opnamestelling van eerstgenoemde troepen. Zoodoende kan het voorkomen, dat wanneer zich de aanvalsrichting van den vijand teekent, men op den bedreigden vleugel de harceleerende afdee lingen versterkt. Dit had bijv. bij het door ons aangegeven plan van den vorigen dag kunnen geschieden toen bemerkt werd dat de vijand den westelijken binnenweg langs den G. Kendali Sada volgde. Men heeft dan het voordeel, dat de vijand tot ontwikkeling overgaat en zoodoende eerder zijn sterkte verraadt, welke sterkte, bij het verkennen door cav. alleen, vaak te lang verborgen blijft Verder treft ons in het gevechtsbevel der Zuidpartij, dat er wel seingemeenschap bestond tusschen den linkervleugel en het centrum, maar niet tusschen dit en den rechtervleugel. Bij Djeroek Wangi was een top van waaruit men het voorterrein goed kon overzien, gedekt door een sectie inf. had daar een seinpost opgericht kunnen worden. Bekendmaking aan alle patrouilles, waar de seinposten staan, levert het groote voordeel op, dat zij hunne berichten aan die seinposten kunnen overgeven, welke die naar den partijcom mandant in het centrum overseinen. Het bericht is er zoodoende vlugger, de paarden der ordonnansen worden gespaard. Nog vlugger zou het overseinen kunnen geschieden, wanneer we een eenvoudiger seinstelsel hadden; het seinen van elke letter afzonderlijk duurt te lang. Evenals den vorigen dag werden bij de Zuidpartij hulp-en hoofdverbandplaatsen op één plaats vereenigd (zie L BV. 131 en 132) en wel in den Noordrand van Asinan en in dien van Wedana. 1) Yooral als de tegenpartij voor een goeden sluier zorgt. In het buitenland wordt in den laatsten tijd sterk de aandacht gevestigd op deze belangrijke taak van de cavalerie: het zorgen voor een goeden sluier. Ued,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 298