948 haar bleven omzwermen. Het signaal „eindigen van de ma noeuvre" maakte toen een einde aan den strijd. Wat was er intusschen bij de Zuidpartij gebeurd? Na de melding dat er slechts twee compagnieën inf. op den hoofdweg marcheerden, kwam een half uur later (9.15 v.m.) het bericht van den seinpost op den G. Biarak, dat inf. en art. (hoeveel ongeveer werd niet gemeld) zich over den bergrug bij G. Toegel bewoog. Ruim een uur later (11 v.m.) berichtte de cav. dat een bat. vijandelijke inf. uit kamp. Plasa in Z. richting debou- cheerde en door eigen troepen geharceleerd werd. Toen eerst besloot de commandant der Zuidpartij één compagnie naar den linkervleugel te zenden, welke compagnie om 11.50 v. m., nadat bericht was binnengekomen dat de vijand de hoogten ten N. van Kebon Dalem bereikt had, door een tweede gevolgd werd. Na aankomst dezer laatste comp. te Peté werd de manoeuvre gestaakt. Wij hadden reeds om 9.15 v.m. gevraagd aan den seinpost te G. Biarak, hoeveel inf. en art. bij G. Toegel marcheerde en al was daar geen voldoend antwoord op gekomen, dan toch hadden wij de art. bij Wawar en de twee compagnieën reserve naar den linkervleugel gezonden, omdat o.i. het vrijwel zeker is, dat waar de vijand eene omtrekking met eene afdeeling, waarbij art. is ingedeeld, verricht, deze afdeeling vrij sterk aan inf. zal zijn. Bovendien was er reeds een half uur tevoren gemeld, dat er op den hoofdweg zich slechts twee compagnieën inf. bevonden. Deze compagnieën bij Kaloerahan aangekomen, konden niet verder door en hadden o.i. door l1^ comp. in bedwang gehouden kunnen worden, x/2 comp. was dan reserve geworden. Geven wij thans nog onze meening, hoe het oprukken der Noordpartij had moeten geschieden. Na met een voorhoede en zijtroepen langs den grooten weg gemarcheerd te hebben tot Djamboe, hadden wij ten Noorden van dien kampong een art. stelling tegen den G. Biarak gezocht en met l1^ Bataljon inf. het ravijn van de K. Tjingtang (de doode hoek voor den G. Biarak), of zoo dit niet mogelijk was den ten N. daarvan gelegen weg gevolgd en van uit N. en N. N. Oostelijke richting een aanval gedaan op den G. Biarak. De op den hoofdweg zich bevindende troepen en de art. steunen dezen aanval, de laat-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 300