955 ja met opoffering van Uw leven, want alleen de dood ontslaat U van den plicht een ontvangen bevel op te volgen. 5. Wees eenvoudig en bescheiden in Uw particulier leven en bedenk steeds, dat de bestemming van elk soldaat is de oorlog, waarin hem noodwendig vele ontberingen wachten. Alle weelde verweekelijkt en verzwakt den mensch. Hij moge al van meening zijn, dat hij, wanneer noodig, gemakkelijk afstand kan doen van de enkele zaken van weelde, welke hij zich heeft verschaft en dat hij derhalve de weelde beheerscht, inderdaad beheerscht zij hem. Zij heeft zich toch onbemerkt meester gemaakt van zijn beter ik en hij is daardoor haar willige slaaf geworden. Slaaf zijn en tegelijk soldaat is echter ondenkbaar Glanor. Officieren in Garnizoenscommissiën. Nog steeds staan we hier voor een onopgelost vraagstuk, niettegen staande elke groote oefening op nieuw doet zien dat er een groot ver schil is tusschen de sterkte op papier en in werkelijkheid. Bataljons, waarbij één, hoogstens twee kapiteins, compagniën, waarbij één, meermalen geen luitenants aanwezig zijn, het is geen overdrijving, als we beweren, dat dergelijks toestanden herhaaldelijk voorkomen. Dat er op die wijze van het nut van groote oefeningenoefeningen in grootere verbanden dan een compagnie of eene batterijniets terecht komt, behoeft niet nader te worden aangetoond, wanneer we slechts even bedenken, dat juist het officierskader bij die oefeningen het minst gemist kan worden. Doch nu ter zake. Tot de oplossingen behoort o. a. een voorstel, om tal van garnizoenscom missiën door gepensionneerde officieren te doen verrichten, tegen een zeker daggeld, voorzoover die commissiën onontbeerlijk waren. Het voorstel is een voorstel gebleven en maar goed ook, want het was toch eigenlijk een lapmiddel. Men kan toch niet altijd van de diensten van eenmaal ontslagen officieren verzekerd zijn. In de vraag, in hoeverre in al die commissiën een of meer officieren zitting moeten nemen, willen we ons niet al te zeer verdiepen, er wordt reeds ernstig naar beperking gestreefd, en waar alleen eene bepaling in den weg staat, zonder grondig motief, kost het geringe moeite die te wijzigen. Ik bedoel hier in het bijzonder de uitsluiting van adjudant- onderofficieren, waarvoor eigenlijk niet veel werk in de kampementen is en die o.a. een deel der garnizoemscommis«iëu kunnen overnemen. Doch dan zijn we er nog niet, want behalve de krijgsraden, gerechtelij ke onderzoeken, commissiën van ontpakking, van oplevering, van keuring, vanvul maar zelf in, zijn er steeds officieren met verlof of reizende, of tijdelijk op een bureau, of bij een anderen dienst gedetacheerd, van welker afwezigheid de garnizoenscommissiën niet de schuld dragen. En dit laatste is niet te vermijden, omdat de garnizoenen op Java, bij de drukke actie op de buitenbezittingen, noodzakelijk in de eerste plaats herstel lingsoorden zijn, waar de mannetjes weer kracht moeten zoeken. De officie ren krijgen dan bij terugkomst in den regel een a twee maanden verlof. Kapiteins, welke op het punt staan hun pensioen te nemen, zien we ook vaak eenige maanden met verlof gaan, hetzij voor ziekte hetzij om andere reden, maar met het stellige voornemen om niet weer in de gelede-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 307