974 Zeer veel zou voor het bovenstaande te zeggen zijn, indien tegelijk een eind gemaakt kon worden aan het misbruiken van officieren als toko houders. Het ligt toch alles behalve op den weg van officieren om zooals thans maar al te dikwijls gebeurt uren te zitten surveilleeren bij „bier aftappen", bij het overgieten van vierkante potten jenever in z. g. tapvaten, enz. enz.; werkzaamheden, die in elke groote handelszaak aan een mandoer of aan een ondergeschikt employé worden opgedragen. Laat de officieren zich dan uitsluitend bemoeien met het groote fiuan- cieele beheer en met het algemeen toezicht en draag magazijns- en in wendig beheer op aan de, zooeven genoemde commissie. Cavalerie-Weermacht Een Voorbeeld voor Indië Omtrent de weermacht in het moederland lezen wij in de Nieuwe Courant het volgende „Het plan bestaat, om eene afdeeling cavalerie-weermacht te vormen. Door oefening in het gebruik van 3abel en revolver, in het kaartlezen en terrein rijden, wil men een aantal personen weerbaar maken en ge schikt tot het overbrengen van berichten, patrouille-rijden, enz. Daartoe zullen wekelijks oefeningen gehouden worden te Haarlem, terwijl, bij voldoende deelname, in de maand Augustus twee weken het kamp bij Laren zal betrokken worden Oefeningen en kampeeren geschieden onder leiding van een officier der huzaren. Het kamp van Laren, gelegen in een der mooiste gedeelten van het Gooi, wordt in het begin der vacantiën weer betrokken door het korps der nederlandsche Weerbaarheids-vereenigiug. hoofdzakelijk bestaande uit jongelui van inrichtingen van hooger of middelbaar onderwijs. Dat het kamp in den smaak valt bij de kampeerenden, blijkt wel hieruit, dat sommi gen het reeds tien maal betrokken hebben, terwijl het vorige jaar aan den commandant verzocht werd om den kamptijd met een week te verlengen. Men kan zich daar alles eigen maken wat een soldaat moet weten en zelfs den rang van korporaal en sergeant verwerven. Behalve mili taire oefeningen worden verschillende takken van sport beoefend. De leden van het korps, die een rang hebben en militieplichtig worden of zich bij het reservekader bevinden, kunnen na korten proeftijd hun rang bij het leger behouden. Er valt in die richting in Indië nog heel wat om niet te zeggen „alles" te doen. En met wat goeden wil en een weinig opoffering is dat ook mogelijk ook, al ontveinzen wij ons niet, dat hier met dikwijls groote moeielijkheden moet gekampt worden. Een Waardeerend Oordeel. Naar aanleiding van een bericht in de Locomotief waarin werd medege deeld, dat een korporaal-ziekenverpleger ter zake van afzetterij van recruten, naar den krijgsraad is verwezen, schrijft de Java-Bode Met genoegen vernamen wij dat de leger-commandant ook voor deze zaken een open oog heeft en dat hij eenigen tijd geleden een schrijven richtte aan de afdeelings-commandanten, waarin wordt aangedrongen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 326