977 van zijn vader cn grootvader voor oogen, niet tot prestatiën te bewegen is, die zijn behoud aan den huiselijken haard voor de kolonie wenscbe- lijk doet zijn. Wij weten natuurlijk niet, hoe de proef zal afloopen. In Indië moet men in dat opzicht nooit al te hoog gespannen verwachtingen koesteren en zich steeds rekenschap geven van de niet onaanzienlijke kans, dat ook deze onderneming niet met het gewenschte succes zal worden bekroond. Want het is een fatum dat op Indische proeven rust en dat zelfs doet mislukken wat overal elders grooten bijval vindt. Maar, zooals gezegd, men moet deze maal, gelet op het zeer groote belang van de zaak, eens bijzonderen tact toonen en niet al te spoedig de handen moedeloos in den schoot leggen. Alle begin is moeilijk en her zou te mooi zijn, wanneer de ons toegezonden enkellingen al dadelijk bleken van het deeg te zijn, waarvan men bruikbare Indische soldaten bakt. Maar met geduld is er hoogst vermoedelijk wel wat van te maken, dit is de groote waarheid, die de leiders van de proef moeten voor oogen houden. Wat echter het resultaat moge zijn, we zijn dank verschuldigd aan den heer Idenburg, dat hij door zijn optreden in deze aangelegenheid, de negerwerving weder aan de orde hoeft gesteld. Vergissen we ons niet zeer sterk, dan zal hij in den tegenwoordigen legercommandant, een zeer overtuigden geestverwant vinden, die zeker niet zal in gebreke blijven om van de proef te doen maken, wat er van te maken is. En mocht niettegenstaande dat alles de Surinamer onvatbaar blijken om uit de uit zijn moederland medegebrachte apathie te worden wakker geschud, dan kunnen door de vereende pogingen van minister van koloniën en In- dischen legercommandant misschien elders Negers gevonden worden, die wèl bruikbaar zijn. Wij voor ons zijn van meening dat als door tusschen- komst van onzen gezant in Noord Amerika, de regeering der Unie werd aangezocht, de vrije werving van Negers in de Zuidelijke Staten toe te laten, de bezwaren tegen het schenkeu van die vergunning maar heel zwak zouden zijn. Want Amerika dat zooveel arbeidskrachten van buiten ontvangt, zal op zijn beurt wl wat willen afstaan ook en zal vooral willen afstaan bur gers die in de Unie graag geloosd worden en in ons leger groote diensten zullen kunnen bewijzen. Het Schuldenmaken aan den Hoofdcursus te Kampen. Het Algemeen Handelsblad bevat een zéér lezenswaardig artikel, aan dit onderwerp gewijd. Met leedwezen vernemende, dat dit euvel nog voortwoekert als zoo vele jaren geleden, erkent de schrijver, dat een strenge verbodsbepaling van hooger hand of wel een circulaire van den burgemeester van Kampen daartegen iets kan doen, doch de hoofdoorzaak zoekt hij in den heer- schenden geest op den hoofdcursus zeiven en in den weinig vertrouwe- 1 ij ken omgang tusschen opvoeder en leerling. Dezelfde onderofficieren, die in hun regiment in allerlei garnizoenen met soms vele verleidingen een groote vrijheid hebben genoten en toen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 329