684 overmacht, welke op twee, misschien beter op drie legerkorpsen, geschat werd. Op zijn verzoek om ondersteuning had men hem slechts de zware brigade garde ca veler ie kunnen zenden. Ook van de andere zijde vernam men geschutvuur, klaarblijkelijk van het gardekorps, dat over Eipel de Oostenrijkers zou aan vallen. De eenige afdeeling, die de Kroonprins nog in de hand had, werd gevormd door de vijf batterijen der reserve-artillerie van de garde, die nog in den voormiddag met hare bedekking bij Kosteletz aangekomen waren. Onder deze omstandigheden ontving men nog twee jobstijdingen, nl. van de nederlaag van de Pruisen bij Langensalza op 27 en van Pruisen's bondgenooten, de Italianen, bij Custozza op 24 Juni. Dat de Kroonprins den ernst van het oogenblik zeer goed inzag, bewijzen wel de woor den, die hij tot Hohenlohe sprak: „Sie sehen, dies ist der „entscheidende Tag für rneine Armee, ob es uns gelingt, auf „unseren getrennten Anmarschlinien über das Gebirge zu kom men. Wird einer meiner Flügel geschlagen, dann ist der andere „mit verloren, denn er musz auch zurück, und vor einem „Rückzug über die Defileen, die wir eben passirten, schaudert mir". Teekenend is het verhaal van eene onweersbui in den namiddag. Donderslagen uit de richting van Nachod deden vermoeden, dat Steinmetz teruggedrongen was en meer achterwaarts opnieuw aangevallen werd, terwijl een paar groote stofwolken, door een wervelwind opgejaagd, voor zijne teruggeslagen afdeelingen en de vluchtende brigade gardecavalerie aangezien werden. Eene minderheid in getalsterkte zal er altijd op uit zijn, steun in het terrein te zoeken om hare kans op succes tegenover den o ver machtigen tegenstander te vergrooten. Maar al te dikwijls zal zij, in een overdreven gevoel van hare zwakte, geneigd zijn, de hindernissen, welke het oorlogstooneel hare tegenpartij in den weg legt laat het de zee, eene breede, ondoorwaadbare rivier, eene moeilijk begaanbare bergketen of een ander soort van strategische barrière zijn te gebruiken als een Chineesche muur, waarachter zij zich opbergt om den tegenstander af te wachten, een streven in zijne gevolgen door Moltke alles behalve vleiend, doch treffend juist, geteekend met de woorden: „Die „Hollander hoffen zuletzt heranzukommen und hinter der Utrechter „Linie Widerstand zu leisten, bis irgend jemand sie erzettet".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 34