998 - dus de gevolgen van het veldleven niet of althans zeer weinig ondervindt, en tweedens omdat zij niet zoo is blootgesteld aan practische geweldproeven als het hoofdwapen, zoodat de kans op geschiktheid voor den hoogeren rang grooter is. Die facto ren hebben invloed op den hoofdofficierscoefficient, die daarom voor de artillerie hooger moet worden gesteld. Het zou een verkeerd beginsel zijn, alleen ter wille daarvan nieuwe betrekkingen te gaan zoeken of bestaande op te heffen, doch waar zich de behoefte doet gevoelen aan enkele hoofdofficiers plaatsen bij de infanterie is de wanverhouding tusschen de bezet ting der rangen bij dat wapen een krachtig motief tevens om de in voering te bepleiten. Daarvoor komen allereerst in aanmerking: 1. Een sous-chef voor het wapen met den rang van kolonel, die den chef kan vervangen hetzij op het hoofdbureau, hetzij op diens inspectie-reizen. Door de instelling van het brigade- verband en het onttrekken van alle zuiver technische aangele genheden aan de bemoeienis van den brigadecommandant zijn aan de infanterie op Java de vroegere gewestelijke chefs ontvallen zoodat de werkkring en het toezicht van den wapenchef be langrijk is uitgebreid. 2. Een gewestelijke wapenchef in het Gouvernement van Atjeh en Onderhoorigheden, die den Civiel- en Militairen Gou verneur daardoor een belangrijk deel van zijnen veelomvattenden werkkring verlicht. 3. Opnemen in de formatie van den luitenant-kolonel (of majoor) bij het Secretariaat, die nu reeds geruimen tijd door den nood gedwongen daar tijdelijk is geplaatst. 4 Een plaatselijk commandant te Meester Cornelis, aange zien de hoofdofficier, die nu die functie waarneemt, door het veelomvattende van zijn werkkring nagenoeg geen tijd beschik baar heeft om de belangen van zijn korps daarbij waar te nemen. De uitbreiding, die het garnizoen heeft ondergaan, en waar van de sterkte nu bedraagt 3 bataljons infanterie, de Militaire School, de Geweermakersschool en de Trein-Compagnie wettigen alleszins het aanwijzen van een afzonderlijken titularis. 5. Een plaatselijk commandant te Tjimahi (welke betrek king nu slechts tijdelijk afzonderlijk wordt vervuld, vide Gouver- nements-Besluit dd. 16 December 1095 No. 1) omdat toch geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 350