1000 merking brengen. De pensioenwet van 1902 voor de Nederland- sche Landmacht heeft het recht op voortdurend pensioen aan- merkelijk uitgebreid, zoodat een officier, die na een werkelijken dienst van ten minste twintig jaren op zijn verzoek wordt ontslagen, recht op voortdurend pensioen krijgt, mits hij een vastgestelden tijd ter beschikking blijft voor de reserve. Het bevorderen van onvoorwaardelijk overgaan bij een der andere Departementen van Algemeen Bestuur verdient alle overweging. In de voornaamste plaats worden daardoor goede krachten voor den staatsdienst behouden, die daarin alle goede eigen schappen meebrengen, welke het verblijf in den militairen dienst hebben opgewekt of ontwikkeld. Het legei wordt ontlast van elementen, die om welken reden ook, min of meer tegenzin hebben in den militairen dienst en onmogelijk kunnen bijdragen tot het onderhouden van een op- gewekten en frisschen geest. De opschuiving van onderen wordt bevorderd. In de toekomst zullen alle takken van staatsdienst zich meer uitbreiden dan het leger, naarmate de oeconomische ontwikke ling vordert. Tal van gewezen officieren hebben den lande reeds belangrijke diensten bewezen in burgerbetrekkingen, en de omstandigheid, dat vele actieve officieren in bestuursbetrek- kingen- zijn geplaatst en zeker niet onder de gemakkelijkste omstandigheden werkzaam zijn, bewijst, dat van deze categorie van landsdienaren in andere betrekkingen een nuttig gebruik is te maken. Op het oogenblik bestaat een nijpend gebrek aan bestuurs ambtenaren, terwijl ook opiumregie, pandhuisdienst, gouverne- mentsbedrijven en middelbaar onderwijs telkens aanvulling van krachten behoeven. En waar nu de infanterie aan een groot overcompleet lijdt, dat alle maatregelen tot verbetering in den weg staat, daar moet langs dezen weg uitkomst worden gezocht, die voor het Gou vernement zeker de voordeeligste wijze is, omdat het geen over tollige krachten behoeft te onderhouden. Het grootste veld ligt open bij het binnenlandsch bestuur, waar de Regeering al peinst op middelen om in het nijpend gebrek aan bestuurs ambtenaren te voorzien. Met verwijzing naar het daaromtrent

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 352