1002 Is deze wijze van het bevorderen van de opschuiving in de lagere rangen de meest natuurlijke en voor bet Gouvernement de minst kostbare, omdat zij het meest oeconomisch gebruik van hare ambtenaren waarborgt aan de andere zijde valt niet te ontkennen, dat afgescheiden van al het voorgaande, bij de beoordeeling van de geschiktheid voor den officiersrang, rekening moet worden gehouden met de vroeger genoemde factoren n X P q. Is een strengere beoordeeling voor den kapiteins- zoowel als voor den hoofdofficiersrang gewenscht, om tusschen beschikbare candidaten en aantal vacatures het noodzakelijk evenwicht te handhaven en een regelmatig beloop aan de bevordering te verzekeren, het mag niet ontkend worden, dat de tegenwoordige pensioenregeling uit een ethisch oogpunt overwegingen doet gelden, die niet in het belang zijn van den dienst; een betere regeling der pensioenen zal een strengere beoordeeling dus in de hand werken. Om eindelijk te voorkomen, dat in de toekomst de lagere rangen weer overladen raken, worde de bevoegdheid van den Gouverneur-Generaal volgens Algemeene Order 1890 No. 52 59 2e lid, uitgebreid tot 200 2e luitenantsplaatsen. Ten slotte i ijst de vraag, of met het oog op het groot over compleet aan luitenants, eene uitbreiding der formatige aan kapiteins niet wenschelijk is. Moge al voor enkele kapiteins eene betrekking aanwezig zijn door uitbreiding der Subsistenten- kaders over Batavia, Tjimahi en Magelang, uit den aard der zaak zullen deze bezet worden door officieren, die hun volle kapiteinspensioen wenschen te behalen, zoodat in practischen zin de invloed op de jaarlijksche promotie der luitenants gering zal zijn. Bovendien, waar het moeite zal kosten om evenwicht te krijgen tusschen de hoofdofficiers- en de kapi teinsplaatsen der infanterie, moet zooveel mogelijk van het vei hoogen van het aantal kapiteins worden afge zien, en liever gestreefd worden naar een minder aantal luitenants. En dit is alleen tijdig te bereiken door van regeeringswege het overgaan in burgerlijken dienst te bevor deren. Waar door fouten in de uitzending de lage rangen zijn overvoerd, kan daarop geen nieuwe formatie worden gebouwd, maar wel ligt het in den weg der billijkheid om die krachten

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 354