1007 h 14 dienstjaren op straat zet. Wat het leger ontvalt in de lagere rangen, sterft, sneuvelt of wordt afgekeurd, dan wel gaat tijdig over in een anderen dienst. Tot ultimo 1907 bedroeg dat verlies voor liet wapen der infanterie ongeveer 30 Het aantal kapiteinsplaatsen vorrne nu het middelpunt onzer beschouwing. Een vlugge promotie tot kapitein wordt bevorderd door een kleinere aanvulling, wat zonder bezwaar kan, omdat het Instituut der onderluitenants voor uitbreiding vatbaar is en bij scherpere eischen, voornamelijk omtrent het aanblijven na recht op pensioen, wel wat nieuw leven en frissche geest in dat korps is te brengen. Eenmaal daartoe besloten vergete het Ministerie van Koloniën niet, minder plaatsen open te stellen voor den Indischen Legerdienst, anders geeft de maat regel niets. Wat wij nu willen voor de bevordering tot hoofd-officier is een beperkt keuzestelsel in dien zin dat niet klakkeloos iedereen in aanmerking wordt gebracht voor dien hoogeren rang, maar dat vooruit worde gezien naar het aantal te vervullen plaatsen en daarmede rekening worde gehouden op bovenge schetste manier in het kort dus een vergelijkende beoordeeling. Hoe nu die beoordeeling moet geschieden, óf dit ten slotte moet worden overgelaten aan èèn persoon, dan wel aan een lichaam van drie personen, is een vraag die ernstige overweging eischt. Minister Sabron helt blijkens zijne mededeelingen in de Staten- Generaal tot het laatste over en we zijn zeer benieuwd om te vernemen, hoe hij die kwestie oplost. In ieder geval is het stelsel van beoordeeling van overwegenden invloed op de bevor dering en behoort het de kraan te zijn, waardoor een regel matige aan- en afvoer wordt verzekerd. Daarvoor moet het stellig zijn, en toelaten dat omtrent den betrokken persoon een duidelijk, getrouw beeld wordt verkregen. Het tegenwoordige doet dat, blijkens de ervaring, niet, en ontstemt, door ongeschikte of zeer gewone persoonlijkheden tot den hoogeren rang toe te laten, het officierskorps. Op het oogenblijk heeft de beoordeeling opnieuw een ernstig punt van overweging bij het legerbestuur uitgemaakt en mag dus verbetering verwacht worden. Scherp tegenover ons stelsel staat dat voor het binnenlandsch

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 359