1008 bestuur, ongeveer in denzelfden tijd geboren, maar volgens geheel andere beginselen. Het lijstje vragen vindt de lezer in de bijlagen: op die stellige vragen wenscht de Regeering stellige antwoorden. De beoordeeling is verder geheim. Yan ongunstige aanteekeningen wordt in beginsel geen mededeeling gedaan aan den betrokkene, tenzij dit van hoogerhand wordt noodig geoor deeld. De beoordeelaar krijgt niet anders dan op speciaal ver zoek inzage van vroegere beoordeelingen, en eindelijk moet deze gedurende het geheele jaar een soort rekening-courant aan houden van de en de eigenscchappen van den beoordeelde, waarbij vooral goed op de -+- feiten moet worden gelet en die bij de feitelijke beoordeeling, we zouden kunnen zeggen bij het opmaken van den balans, aan het einde van het jaar moet worden geraadpleegd en daarna vernietigd. Ook dit stelsel heeft gebreken, o. a. de geheim'houding van ongunstige aanteekeningen, wat zeker is gedaan om de reclames, dan wel omdat de beoordeelde een ongunstigen indruk kan maken, zonder dat tastbare bewijzen zijn bij te brengen, waarop die meening steunt. Om het kwaad hiervan eenigszins te neutra liseeren, wordt als regel geen inzage gegeven van vorige beoordeelingen, wat een goed beginsel is om napraten te voorkomen. Het vragenstelsel heeft in de praktijk aanleiding gegeven tot een ander euvel, namelijk dit, dat vele beoordeelaars gemeend hebben, persé op alle vragen te moeten antwoorden en daardoor wel eens aan het fantaseeren zijn gegaan. Zoo is aan elk stelsel wat. Beoordeelen blijft iets heel moei lijks als er geen maatstaf is. Per slot van rekening is het iets zuiver subjectiefs. Eerst wanneer ecnige oordeelen, onafhankelijk van elkaai uitgebracht, overeenstemmen, krijgen ze waarde. Terecht mag nu de vraag gesteld worden, of de bevordering in de hoogere rangen op den ouden voet moet gehandhaafd blijven, dan wel volgens nieuwere eischen herzien. Het beginsel van 1859 was: De bevelhebber der landmacht en de generaal-majoors worden door den Koning benoemd: de laatste bij keuze uit de kolonels van de verscheidene wapens der landmacht, uitgenomen die der militaire administratie. (We wisten niet dat de militaire administratie een wapen was).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 360