- 1009 Overigens geschieden de bevorderingen uit de oudsten in den rang van den rang naastvoorgaande aan dien, in welken de vacatures bestaan, voor zooverre zij voldoen (volgen de eischen). In Nederland is het aanblijven beperkt door het stellen van leeftijdsgrenzen, die we voor Indië minder praetisch vinden. Beter is het, om aan het verblijf in de hoogste gezaghebbende ran gen in elk wapen of dienstvak een grens te stellen, evenals de Gou verneur-Generaal een mandaat heeft voor een zeker aantal jaren. Of die grens moet gesteld worden op 2 of op 3 jaren komt er voor het oogenblik niet op aan, hoofdzaak is, dat een geregel de opschuiving is gewaarborgd. Alleen op uitdrukkelijk verlangen van de Regeering, kan de termijn verlengd worden. Uit hen, die om dit wettelijk voorschrift moeten plaatsmaken, doch nog lust hebben eenige jaren in actieven dienst te blijven, dan wel wier behoud voor de gelederen om eenige redenen wenschelijk wordt geacht, kieze nu de Regeering een raad van 3 leden, die in alle gevallen van vergelijkende beoordeeling, keuze bevordering, reclames over conduite-beoordeelingen worde gehoord. Deze raad, die boven verdere belangen staat, kan zich dan geheel aan deze uiterst kiesche zaak wijden, een waar borg opleveren voor een groote mate van onpartijdigheid en tegemoet komen aan de groote behoefte van een onafhankelijk administratief rechtsprekend lichaam. Hiermede stappen we van het onderwerp af. We vleien ons niet een afgerond geheel te hebben geleverd, want vele vragen bleven onbeantwoord. Toch hopen we op de hoofdzaken te hebben gewezen en staan de pen gaarne af aan hen, die den arbeid willen aanvullen. Zoo zullen speciaal technische inrichtingen het beste gebaat zijn met een korps officieren, die daarin eene behoorlijke toekomst kunnen vinden en niet bloot staan aan de kans, plotseling naar den troep of ergens anders terug te moeten voor een hoogeren rang. (Buskruit, Pyrotechnie, A. C. W., Topographische dienst e.d.). De hoofdzaken samenvattende komen we dus tot de volgende stellingen. 1. De uitzending van nieuwe officieren behoort nauw verband te houden met de behoefte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 361