1023 voor de compagniescommandanten veel gemakke lijker is om zoo goed als niets met de verpleging te maken te hebben, maar toch zouden wij wenschen, dat bij alle meerdaagsche oefeningen de compagnies- en korpscom mandanten er voor zorgden, dat de man een flink ration rijst naar binnen kreeg, hetgeen hij dan zelf zou moeten bereiden met behulp van een medegevoerd kookpannetje. De bijspijzen kan hij dan in den kampong aankoopen bij de bevolking, die voor de bereiding er van tijdig gewaarschuwd moet worden. Van harte hopen wij dan ook, dat spoedig aan alle troepen kookpan netjes verstrekt zullen worden en niet in bruikleen maar als eigendom van den man. Nu de verpleging opgedragen was aan de intendance vinden wij het goed gezien dat deze bij verplegingsnota geregeld werd en niet zooals het 't vorige jaar gebeurde, dat men de wijze van verpleging moest uitzoeken uit de commandements- order, legeringsbevelen en aanschrijvingen. In nauw verband met de verpleging bij manoeuvres staat de legering van den troep. Is de man op zijn vivresindemniteit aangewezen, dan is men verplicht hem een bivak aan te wijzen in een eenigszins dicht bevolkten kampong. Wordt rijst medegevoerd en dat liefst bij den man, zooals dat te velde ook gebeurt, en geeft men hem ook wat gezouten visch en dengdeng mede, wel, dan kan hij daar gerust een paar dagen op teren. En sajor is spoedig gemaakt, enkele bijspijzen zijn meestal wel te krijgen. Kon het Legerbestuur er toe overgaan den troepen den tent ransel Doorman te verstrekken, dan zou de legering nog minder moeite geven. De oefeningen kregen een meer natuurlijk verloop, daar gebivakkeerd kan worden, waar werkelijk in oorlogs tijd de veiligheids- en andere afdeelingen gelegerd moeten zyn. Uitgaven voor de inhuur van huizen in Midden-Java 2 cent per dag en per man konden tot de meest noodzakelijke beperkt worden. Ziekten door besmetting (pokken) kwamen niet meer voor; ongedierte zou niet meer een oorzaak zijn, dat de man zijn nachtrust moest missen. Ofschoon vorenstaande beschouwingen omtrent verplegingen legering van den troep zeer onvolledig zijn, hebben wij toch

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 379