1024 gemeend even deze hoogst belangrijke kwestie aan te moeten roeren alvorens over te gaan tot ondervolgende kritische be schouwing van de eigenlijke gevechtsoefeningen. Onze jongere kameraden zouden wij echter in ovei weging willen geven zich eens nauwkeurig rekenschap te geven van wat hun omtrent die verpleging en legering is opgevallen en hunne gedachten eens te laten gaan over de wijze hoe zij die als commandant te velde zouden regelen. Hoe vele onderne mingen mislukten niet, alleen omdat aan verpleging en legering niet de noodige aandacht werd geschonken. Thans overgaande tot de eigenlijke gevechtsoefeningen zij mede gedeeld, dat, nadat den 15en Augustus de Noordpartij te Willem I en de Zuidpartij te Salatiga waren samengetrokken en daarna een rustdag hadden gehouden, door den Leider de volgende op drachten werden uitgegeven. Ondersteld Algemeene Toestand. Na een gevecht bij Gembol tusschen een Noord- en een Zuidpartij op den 16en Augustus is de Zuidpartij in de richting Salatiga teruggetrokken en heeft de Noordpartij, welke langs den grooten weg van uit het Noorden was opge rukt, de vervolging doorgevoerd tot de sterk gezwollen Toentangriviei. De voeling is verloren. Ondersteld Bijzondere Toestand en Opdracht voor den J7en Augustus. NOORDPARTIJ. De Noordpartij, sterk Infanterie2 bataljons elk van 4 compagnieën, 1 compagnie. Cavalerie3 pelotons Artillerie2 batterijen berg- (elk 4 stukken snelvuurgeschut) Geneeskundige sectiën Trein. heeft in opdracht »op te rukken naar Soerakarta ten einde op den 20en Augustus in den ochtend aan den aanval op die plaats deel te nemen". Tijdens het gevecht bij Gembol bleek de tegenstander sterk te zijn ongeveer: 7 compagnieën Infanterie 2 pelotons Cavalerie 4 stukken snelvuurgeschut De vervolging van den vijand werd gestaakt, toen bleek, dat de biuggen over de Toentangrivier onbruikbaar waren. De vijand voerde eene actieve verdediging. Veel hinder veroorzaakten kleine voor de hoofdmacht des vijands optredende afdeelingen. In den namiddag werd het bivak betrokken te Bawen (1).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 380