1025 Bij het lezen van den „Ondersteld x) algemeenen toestand" riepen wij onwillekeurig verheugd uit: „eindelijk eens een een voudige onderstelling zonder bijvoegingen van „verovering van Midden Java", „landing gepaard met demonstratie op de kust bij Semarang" enz., eindelijk eens den Leidraad Manoeuvres 1905 punt 10 sub c opgevolgd". Helaas, de vreugde was van korten duur, want bij het lezen van de opdracht voor de Noord- De detacliements-commandant neemt zich voor in den ochtend van den 17en den marseli voort te zetten over Salatiga en Bojolali (2). (1) Met het oog op den vredestoestand is de troep te Willem I onder dak gebracht. (2) De voor den opmarscli noodzakelijke herstelling van de brug in den zijweg over de Toentangrivier wordt geacht niet gestoord te worden en om 7 uur v.m. gereed te zijn. Op dit tijdstip treedt de oorlogstoestand in en wordt bij het »eindigen van de manoeuvre" opgeheven. Ondersteld Bijzondere Toestand en Opdracht voor den 17en Augustus. ZUIDPARTIJ. De Zuidpartij sterk Infanterie2 bataljons, één van vier en één van drie compagnieën. Cavalerie2 pelotons. Artillerie: 1 batterij berg- (4 stukken snelvuurgescliiet) Geneeskundige sectiën. Trein. uitgezonden van Soerakarta met opdracht om »een mogelijken opmarscli des vijands van uit het Noorden over Oengaran, Salatiga, Bojolali te beletten moetende de gemeenschap over Bojolali naar Magelang verzekerd blijven". is op den 16en Augustus na het gevecht bij Gembol, wijkende voor den vijand, wiens sterkte bleek te zijn: 9 compagnieën Infanterie; 3 pelotons Cavalerie; 8 stukken snelvuurgesehut teruggetrokken, daarbij de bruggen over de Toentangrivier onbruikbaar makende. De vermoeienis door den troep geleden doet den commandant besluiten, menschen en paarden rust te geven; betrekt het bivak te Salatiga, draagt de waarneming van de Toentangrivier op aan vertrouwbare inlanders (1). Te 6 uur v.m. van den 17en ontvangt de detachementscommandant te Salatiga het bericht van het Inl. hoofd te Toentang, dat de vijand bezig is de brug te herstellen en zijns inziens ons 7 uur v.m. daarmede gereed kan zijn. (1) Het bericht aan den bevelhebber te Soerakarta te zenden, behoeft niet bij den leider in te komen. Te 7 uur v.m. treedt de oorlogstoestand in en wordt bij het - eindigen van de manoeuvre" opgeheven. Het 1/2 7e Bataljon en 14 8e Bataljon bij deze oefening met het oog op de volgende, de vermoeiende opdracht te geven. 1) "Waarom dat woord ondersteld" er bij gevoegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 381