1028 met zijne hoofdmacht den hoofdweg zal volgen, vindt deze het beter den binnenweg over Banjoe Biroe-Tegaron-Bandoengan te volgen en verder dwars door het hoogst geaccidenteerde terrein in Z. O. richting naar den hoofdweg. Nu, op zoo iets hadden wij evenmin gerekend, want welke colonne zal, na den vijand bij Gembol verslagen te hebben, langs een omweg, waar zij op de rechterflank zwaar terrein heeft en op de linkerflank open sawahs, terwijl zij bovendien uitgestrekte sawah-vlakten moet overtrekken, oprukken. Is het dan de be doeling dien reeds eenigszins gedemoraliseerden vijand'tijd te geven op adem te komen? Met een flinke linkeiflankdekking over den G. Pajoeng-rug is een oprukken langs den hoofdweg Toentang-Salatiga bovendien minder gevaarlijk. Door het zenden van een telegrafisch bericht, waarin ver meld, dat de kloof bij Banjoe Biroe zoodanig bezet en versterkt was dat van den weg Banjoe Biroe-Salatiga geen gebruik kan worden gemaakt, dwong de Leider daarop de Noordpartij den hoofdweg te volgen. Deze verzuimde echter den commandant der Zuidpartij ook datzelfde bericht te doen toekomen. Yoor de oefening op den 17en Augustus werden daarop door de partijcommandanten de volgende bevelen gegeven. Noordpartij Bawen 16 Augustus 1908 ]VJo. 1. 10 ottr n.m. Marschbevel voor 17 Augustus 1908. Vooruitgeschoven Cav. Va C. 2 Commdt. Voorhoede. Commdt Inf. 1, 2 VI. Cav. 1U C. 2 (min twee ordonnansen 600 M. Hoofdmacht (tevens marscliorde) Det. Commdt en 2 ordonn. 20 Inf. 3 VI. 1. De vijand is in de richting van Salatiga teruggetrokken. De kloof van Banjoe Biroe is zoodanig door den vijand bezet, dat van den weg Banjoe Biroe Salatiga geen gebruik kan worden ge maakt. 2. Het detachement marcheert over Salatiga en Bojolali naar Soeralcarta. 3. De vooruitgeschoven cav. verkent het terrein 2000 M. rechts en links van den marschweg. Punt 700, G. Sindong, zal worden vastgehouden totdat de voor hoede daar is aangekomen, waarna de verkenning wordt voorgezet. 4. De voorhoede beveiligt een strook

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 384