688 zooals zij wezen moet in een organisme, waaraan de verdedi ging van het hoogste goed, de eer en de vrijheid van het va derland, wordt toevertrouwd. Ook Napoleon erkende het enorme belang van een hoog mo reel; immers hangt volgens hem het succes voor drie vierden af van moreele, voor slechts één vierde van materieele factoren. Werd dus deze waarheid reeds ten tijde van Clausewitz en Napoleon erkend en op den voorgrond gesteld, de waarde van het psychologisch moment en dus ook van de kennis en de studie daarvan is in den tegenwoordigen tijd zoo mogelijk nog toegenomen. Stond Europa voor een eeuw nog aan het begin van het tijdperk der volkslegers en hadden de huurlegers, die niets te verliezen en alles te winnen hadden, toen nog nauwe lijks afgedaan, thans staat overal het geheele volk in al zijn standen onder de wapenen, de studie van psychologische vragen door de aanvoerders moet nu als een levensvoorwaarde voor een leger worden beschouwden niet alleen voor de volkslegers geldt dit, ook voor een leger uit beroeps-soldaten samengesteld als het Indische. Hoewel deze stelling in theorie wel algemeen erkend wordt, is de practijk daar nog ver van verwijderd, slechts op de Fransche Hoogere Krijgsschool wordt de psychologie des foules als leervak onderwezen, terwijl verder nog in het Italiaansche leger cursus sen worden gegeven in paedagogie en sociologie. In onze Ne- derlandsche en Indische legers worden de officieren aangesteld zonder dat zij een woord zelfs over paedagogie gehoord hebben, zij kennen de psychologie van het individu niet, laat staan die der massa; in hun diensttijd moeten zij trachten den juisten toon in den omgang met de soldaten te vinden, het eene karakter slaagt hierin eerder en beter dan het andere, maar van eenigen leidraad daarvoor is uitgenomen de steun en voorlichting van oudere kameraden geen spoor te bekennen. Nu is ook de wetenschap van de psychologie der massa's in haar tegenwoor digen vorm nog van jongen datum; vroeger werd zij zeer weinig beoefend en werden daarover leerstellingen verkondigd, die in de laatste jaren geheel prijsgegeven en vaak door tegenovergestel de vervangen zijn. Hoewel het te ver zou voeren, een zelfs kort overzicht te

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 38