1034 op te stellende achterste dienen dan ter opname van terug trekkende afdeelingen. Na onderweg nog eenige keeren licht beschoten te zijn, kwam ruim 9 v. m. de voorhoede der Noordpartij te Karang Widara aan. Hier werd door den scheidsrechter beslist, dat zij één uur oponthoud had en aan de harceleer-compagnie opgedragen naar Isep-Isep x) terug te keeren en den opmarsch der Noordpartij niet meer te bemoeilijken. Het doel was om hierdoor de manoeuvre voortgang te doen vinden; wij vonden het jammer dat die beslissing genomen werd. Waarom de harceleerafdeeling niet gelegenheid gegeven bij Karang Widara de Noordpartij nog eens een kool te stoven. Een kort vuur was voldoende geweest en had de scheidsrechter dadelijk daarop weer terugtrekken kunnen bevelen. Op dezelfde wijze had dit kunnen geschieden bij har- celeeren van uit volgende punten. Daar de vooruitgeschoven cavalerie den Oostvoet van den G. Rong G. Pajoeng rug gevolgd had, was de voorhoede cavaleriedie door de harceleer-compagnie bij Godang geenszins verontrust werd, gestuit op de 2 pelotons der Zuidpartij en had zij daarom ten Oosten en Westen van den hoofdweg moeten terugtrekken. Eerst nadat de voorhoede weer doorrukte, kon zij haar plaats voor de colonne weer innemen. AVat was er in dien tusschentijdbij de Zuidpartij gebeurd? Yan Salatiga naar Isep-Isep terugtrekkende, werd een zeer eigenaardige marschorde gevolgd. Met de treinen aan het hoofd en verbandsectie aan den staart werd, terwiji het toch een terug tocht gold, terwijl stoutmoedige cavalerie-aanvallen niet bui tengesloten waren, afgemarcheerd. Geen voorhoede, ja zelfs geen achterhoede werd ingedeeld. Waarom voor de laatste niet de uitgezette marschvoorposten gebruikt! Doze hadden te Isep-Isep dan als reserve ingedeeld kunnen worden. De treinen, die tegelijk met de Inf. afmarcheerden, moesten van Isep-Isep naar Tengaran zonder eenige dekking. De verbandsectie te recht aldus door den commandant der Zuidpartij genoemd had geen dekking in haar rug en in plaats van vooraan, marcheerde die achteraa,n. I) ruim 2 paal Zuid van Salatiga.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 390