1035 Ofschoon de bruggen over de Toentangrivier vernield waren had toch in den nacht een afdeeling vijandelijke Cav. over Banjoe Biroe op de flank der colonne kunnen komen, welke zich dacht te bevinden als in Abrahams schoot. Dat de Kloof bij B injoe Biroe door eigen troepen bezet was, was den commandant der Zuidpartij niet bekend. Yeel nut had de indeeling van bijv. een half pel. Cav. voor de directe beveiliging opgeleverd. Bij heide partijen werd voorts in het geheel geen gebruik gemaakt van officierspatrouilles met een nauwkeurig gestelde opdracht. Deze hadden o. a de handelingen van den vijand in algemeenen zin zoo spoedig mogelijk aan hunne bevelhebbers kunnen rapporteeren. Verder stellen wij ons de vraag, waarom de commandant der Zuidpartij den weg Banjoe BiroeSalatiga niet door Cav. heeft laten waarnemen. Eén compagnie als harceleer-afdeeling vinden wij te weinig; wij hadden er liever twee genomen, die al harceleerende om de vleugels der door de hoofdmacht ingenomen stelling hadden terug moeten trekken. Uit het bevel der Zuidpartij blijkt verder, dat de hoofd macht den opmarsch des vijands wenscht te stuiten in het voor haar gunstige terrein bij Isep-Isep. De commandant begeeft zich dus al vroeg onder dekking naar dat terrein en marcheert niet, zooals in het bevel is aangegeven, bij de colonne en nog teel aan den staart. Neen, behoorlijk voorzien van een dekking en vergezeld door den artillerie-commandant met diens terrein verkenners, zoekt hij tijdig de opstellingen zijner onderafdee- lingen uit, daarbij in het bijzonder zijn aandacht wijdende aan de artilleriestellingen. Met zijn artillerie dwingt hij den vijand tot vroegtijdige ontwikkeling, dat wederom in het voor deel is van de harceleer-afdeelingen. Deze zullen in de eerste plaats moeten onderkennen hoe de aanval zal geschieden en door hun optreden vooral omtrekkende afdeelingen veel oponthoud veroorzaken, waardoor de verdediger tijd krijgt om zijne reserves op het goede oogenblik en op het juiste punt te laten ingrij pen. De Cav. wordt hierdoor in hare verkenningen gesteund en meer belangrijke berichten zullen zoodoende binnenkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 391