- 1038 kaart wel aangeeft. Het koffieperceel tusschen kg. Isep-Isep en Tingkir bestaat in de werkelijkheid niet. Aan de commandanten der vakken had overgelaten moeten worden, waar zij hunne onderafdeelingen in de aangegeven lijn wenschten te plaatsen. De Art. ivas vrijwel geplaatst in cle Inf. linie; dit moet ver meden worden. Op den linkervleugel bij Tetep kon dit ge schieden door haar in plaats van ten N., ten Z. van dien kg. te plaatsen. Eene goede stelling vindt men in de werkelijkheid daar ook; de afstand tot Pendem en Ngemplak is 2000 a 2500 M. Vooral bij eene omtrekking over Randoe Ares Promasan kan de Art., aldaar geplaatst, uitstekende diensten bewijzen. Voorts zouden wij de Art. ten O. van Isep Isep liever geplaatst hebben bij de Inl. graven aan den W.- rand van Karadenan of wel bij die ten N. en in de nabijheid van den weg Djebongan Baroekanin het terrein uit te maken welke opstelling de meeste voordeelen oplevert. De ten N. W. van die graven gelegen hoogten belemmeren het uitzicht zoo goed als nietmet zijpos- ten is alles onder vuur te nemen. Met het aanwijzen van den kg. Bener als standplaats van de hulp- tevens hoofdverband- plaats kunnen wij ons wel vereenigen. Behalve de twee uitgezette seinposten, hadden wij ook eene optische verbinding gewenscht tusschen het centrum en den R. rand van Karang Lela. Het is een eisch den Cav. commandant te melden waar seinposten staan, aan wie de ordonnansen dan hunne berichten kunnen afgeven en waardoor dikwijls onnoodig ver moeien van de paarden voorkomen wordt, terwijl de berichten gauwer overkomen. Eenigszins eigenaardig zijn de bevelen aan de Cav. gegeven. In haar geheel was zij vooruitgeschoven in de richting van Toentang. Wat daar afgespeeld werd was den partijcommandant niet bekend, dus ook niet in welke richting de Cav. terug zou trekken. Het eenige wat dan ook den Cav. commandant gemeld had kunnen worden, was het door de hoofdmacht innemen van eene stelling, zich uitstrekkende van den O. rand Tingkir over Isep-Isep naar den W. rand van Tetep met seinposten in het centrum en op de vleugels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 394