1039 Op deze mededeeling had dan de Cav. commandant zijne maatregelen moeten nemen, die geweest waren: met het gros terugtrekken op den meest bedreigden vleugel der stelling, dezen daarna beveiligen, terwijl een kleine afdeeling, die langs den hoofdweg terug moest trekken, den opmarsch van in front ageerende afdeelingen zoolang mogelijk kon verkennen, en, vervolgens naar den minst bedreigden vleugel over moest gaan. Men vergete niet, dat de commandant der Zuidpartij geen Cav. ingedeeld had voor de rechtstreeksche bevei liging van de hoofdmacht, hetgeen o. i. een verzuim is, daar nu elke vijandelijke Cav. patrouille vrijwel ongehinderd de ingenomen stelling kon verkennen. Bovendien dienen toch de werkzaamheden, als het graven enz., beveiligd te worden. Eenigszins geschiedt zulks reeds door de harceleer-afdeelingen, doch Cav. en inf. patrouilles hadden dit moeten vervolledigen.. Wij hebben echter van geen enkele afdeeling gehoord, dat zij voor hare beveiliging, waar noodig, patrouilles in het zij- of voorterrein uitzond. Vooral bij het innemen van eene stelling ziet men meestal bij manoeuvres, dat de troep kalm in stelling gaat liggen en de ondercommandanten, zelfs die op de vleugels, zich van de beveiliging niets aantrekken, hopende dat de Cav. dit wel zal doen. Ook de reserve dient zich door patrouilles en posten te beveiligen. In stelling liggende, op de wijze als in het bevel aangegeven,, kwamen tusschen 8 en 9 uur v.m. alleen berichten binnen van het hierboven reeds vermelde gevecht der cav. en harceleer- compagnie bij Godang en van het oprukken van een Cav. macht langs den oostelijken voet van den G. Pajoeng. G. Boender rug. Daarna werd tusschen 10,30 en 11,15 v.m. gemeld dat een vijan delijk pel. Cav. opgerukt was van Warak naar Ptandoe Ares, dat de eigen Cav. voor Inf. terugtrok langs den hoofdweg en vervolgens dat 3 pel. Cav. gevolgd door 1 Bat. Inf. en 1 sectie Bergart. om 9 uur v. m. op den weg Karang Widara Karang Glega in Z. richting marcheerden, terwijl de rest der vijandelijke colonne, bestaande uit l bat., 1 sectie Art. en trein, waarvan de staart om 9,45 v.m. Karang Widara passeerde, zich bewoog langs den hoofdweg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 395