- 1041 Art. in den Z. rand van Pendem in stelling gekomen, welke batterij verrassend het vuur opende op die te Tetep en die te Isep-Isep, doch onmiddellijk na het eerste schot werd zij van uit den N.-rand van Isep-Isep, dus op 400 M. door Inf. onder vuur genomen. De scheidsrechter besliste, dat de geheele batterij buiten gevecht gesteld was x). Wij vinden dit jammer; beter ware het geweest de art. mede te deelen, dat zij bijv. één stuk had verloren, hare positie aldaar onhoudbaar was en dus zich ver plaatsen moest. Op het ontvangen van het inf. vuur had toch in de werkelijkheid de art. waarschijnlijk gezwegen en gedekt tegen het gezicht als zij was, had zij daarop zich kunnen ver plaatsen. Wanneer de Art. der Zuidpartij Pendem onder vuur had genomen, was het verplaatsen hoogst moeilijk, doch niet onuitvoerbaar geweest. Weg moest zij in elk geval of zwijgen, maar dan hare draagdieren in veiligheid brengen. Hiermede eindigen wij de besprekingen over de handelingen der Zuidpartij en keeren terug tot de Noordpartij. Uit het vorenstaande leerden wij reeds hare verrichtingen kennen. Om 9 uur v. m. werd zij bij Karang Widara in twee colonnes gesplitst, hetgeen wij onnoodig achten, daar de westelijke co lonne over Seraten naar Sinoman moest marcheeren, dus langs een weg met open sawahs, waar een harceleerafdeeling haar nog aanzienlijk had kunnen ophouden, terwijl er niets mee bereikt werd en bovendien de kortste en minst gevaarlijke weg naar Sinoman de hoofdweg was tot aan de controleurswoning en vervolgens rechtsaf. Wij hadden dan ook gemarcheerd met een linker- en rechter flankdekking zooals wij hiervoren reeds uitvoerig bespraken, en toen om 10.20 v. m. het bericht van de bevolking binnen kwam, dat 2 bataljons Inf. met Art. in den ochtend om 6s/4 uur v. m. in Zuidelijke richting waren afgemarcheerd, hadden wij in verband met de ontmoeting der harceleercompagnie en der vrij sterke Cav. voorloopig krachtig doorgerukt tot in de lijn kali Bening Ngaglik Tegal Redja en daarna verder gehandeld, nadat het hooggelegen voorterrein door de Cav ver kend en c. q. bezet was. 1) Heerljjk, zie punt 52 L. M. 1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 397