1042 Bovendien, waarom werd er een colonne afgezonderd, voordat er iets van het bezetten van een stelling door den vijand bekend was? Was het „die Macht der Yorstellung im Kriege" die den bevelhebber de gedachte ingaf, dat de vijand te Isep-Isep moest zitten? Alles wees er wel op, want alle maatregelen voor de om trekking waren genomen, toen eerst om 11 uur het bericht bin nenkwam, dat de hoogten bij Isep-Isep door Inf. bezet waren, terwijl de omtrekkende colonne om 11.30 v. m. te Wates aan gekomen en nog niets van den vijand bespeurd had, om nadere bevelen vroeg. Daar op ontvangst van dat bericht art. vuur uit Randoe Ares vernomen werd, terwijl in front de Inf. ook doortastte, achtte de partijcommandant verdere bevelen on- noodig. Iedereen deed dus vrij wel, wat hem het beste toescheen; het uitgeven van een gevechtsbevel, i. c. een aanvalsbevel, was bij een dergelijk ageeren dan ook onmogelijk. Om 1.45 n. m. eindigde de manoeuvre en ontvingen de partij commandanten de onderstellingen en opdrachten hieronder ver meld voor den volgenden dag. NOORDPARTIJ. De Noordpartij is bij het vorige gevecht meester van het terrein gebleven, heeft het bivak betrokken te Salatiga. Patrouilles, welke verder trachten te komen dan omgeveer de lijn lood recht op den weg door Djebongan stuiten spoedig op vijandelijke patrouilles en posten. De Zuidpartij is in Z. richting teruggeweken. Een officierspatrouille heeft gemeld, dat haar hoofdmacht het bivak heeft betrokken te Tengaran. Te 4.30 uur v.m. wordt gevolg gegeven aan het besluit van den detache- ments-commandant om door te rukken naar Soerakarta. N. B. Om 4.30 uur v. m. treedt de oorlogstoestand inbij het eindigen van de manoeuvre wordt het partijverband opgeheven. ZUIDPARTIJ. De Zuidpartij is wijkende voor den vijand teruggetrokken. Patrouilles, die in de richting van den vijand verder trachten te komen dan ongeveer de lijn loodrecht op den weg door Djagalan, stuiten spoedig op vijandelijke patrouilles en posten. De vijand heeft blijkbaar niet alleen de vervolging maar ook den opmarsch gestaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 398