1043 In verband met hetgeen wij opmerkten omtrent den algemeenen oorlogstoestand en omtrent den ondersteld bijzonderen toestand op den 17en Augustus, herhalen wij nog eens de vraag, loaar is de hoofdcolonne van het Noorderleger? Waarschijnlijk niet in opmarsch naar Magelang, want dan zou die wel wat laat komen voor den aanval op Soerakarta op den 20en Augustus, dus rukt zij op van Kedoeng Djati over Goendih naar Soerakarta? Hoe het ook zij, de bezetting van Grabag is voor den commandant der Noordpartij te Salatiga een gevaarlijke bedreiging in den rug, en zou hij van het aanwezig zijn van vijandelijke troepen aldaar niet op de hoogte zijn? In de onderstelling en opdracht der Noordpartij staat daaromtient niets vermeld. Yerder: met welk doel heeft het Zuiderleger te Grabag een af deeling geplaatst? Het zal toch niet denken, dat de colonne te Salatiga plotseling van marschrichting zal veranderen en de Kedoe-vallei zal binnen dringen, terwijl zich thans voor haar in front een bijna even sterke tegenpartij bevindt, die haar dan in den rug zou kunnen aanvallen. Voorts zien wij dat de Noordpartij de Isep-Isep- stelling ver overde en dat de Zuidpartij in Zuidelijke richting terugweek tot Tengaran, terwijl de Noordpartij in de kazernes te Salatiga bivak betrok. In verband met deze gegevens stellen wij ons voor dat de marschvoorposten der Noordpartij toch minstens staan tot Isep-Isep en die der Zuidpartij tot Kali Gintoengan. Met het oog daarop zouden wij de lijn, die de patrouilles bij nacht moeilijk konden overschrijden, genomen hebben loodrecht op den hoofdweg gaande door de brug over de Kali Kembang. Het bivak wordt betrokken te Tengaran en Sroewen 1). Daar ontvangt de Detacliements-eommandant het navolgende bericht van den bevelhebber te Soerakarta »Uw bericht noontvangen. HetBataljon, majoor is tot versterking van uw macht afgezonden, kan te 12l/3 uur n.m. van den 18en Augustus te Tengaran aankomen. De Mil. Comdt. van Magelang heeft een voldoend sterk detachement gezonden naar Grabak." N. B. Met het oog op den vredestoestand treedt de oorlogstoestand om 4.30 v.m. inbij het eindigen van de manoeuvre wordt het partijverband 1) Met het oog op dea vredestoestand gedeeltelijk te Ampel en Ngadi Poerwa.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 399