1044 Verder kunnen wij ons moeilijk voorstellen, hetgeen bij kaart- oefeningen en manoeuvres zoo dikwijls geschiedt, dat de partijen in den nacht afmarcheeren na bijna den geheelen vorigen dag gemarcheerd en gevochten te hebben. De afmarsch om 4.50 v. m. van de Noordpartij zal in de werkelijkheid wel 6.30 v. m. worden en misschien nog wel later. Hoe had nu de Zuidpartij te handelen in verband met haar opdracht den vijand het verder doordringen te beletten en in verband met het krijgen van versterking, die om 12.30 n. m. te Tengaran kon zijn? Waar zou zij den vijand in zijn op- marsch stuiten: „voor, bij of een eind achter de Kali Gading?" Gaat zij vóór de Kali Gading in stelling, dan zou dat ongeveer moeten gebeuren in de lijn Kali Gintoeng—Kali Gintoengan— Temon. Deze stelling heeft het groote nadeel, dat zij in een zak ligt en om beide vleugels gemakkelijk omtrokken kan worden. Bovendien bestaat er veel kans, dat het bataljon versterking te laat aankomt voor het afslaan van den aanval. Bij de op stelling onmiddellijk achter de Kali Gading doet zich hetzelfde voor, wat betreft de aankomst van de versterking. Hoewel deze kali een diep ingesneden rivier en een moeilijk te over trekken hindernis is, zijn omtrekkingen om de vleugels alles behalve uitgesloten en dient vooral op den rechtervleugel ge dacht te worden aan een opmarsch van den vijand rechtstreeks naar Ampel. Neemt men stelling een eind achter de Kali Gading, dan zou dat moeten zijn halverwege TengaranBojolali, a cheval van den hoofdweg x) bij PlejoeTombakBanjoe Sada, ongeveer 8 K. M. ten Z. van Tengaran. Ofschoon ook al geen schitterende stelling, zou door het harceleeren van den vijand van af de Kali Gading, vooral bij het overtrekken der vele riviertjes, tijd gewonnen worden, zoodat de versterking vroeg genoeg zou zijn aangekomen om aan den tegenaanval deel te nemen. Van de door ons genoemde stellingen zouden wij de laatste gekozen hebben, de commandant der Zuidpartij koos die bij Kali Gintoeng—Temon. Verder werden naar aanleiding van de ontvangen berichten door de partij-commandanten de volgende bevelen uitgegeven. 1) By den Z. rand van de volledige kaart Salatiga en omstrekers 1:50.000.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 400