1046 Toch vond de partijcommandant het noodig voor de af te leggen 2 K. M. een afzonderlijk marschbevel uit te geven en dat, met de voorhoede te Kali Gandoe komende, aldaar te laten volgen door een detachementsbevel (verdedigingsbevel). Het voor dien korten afstand afgegeven marschbevel zullen wij ter bekorting niet overnemen, alleen vermelden, dat de pel. vooruitgeschoven Cav. (J pel. Cav. werd ingedeeld bij de voorhoede) en de vooruitgeschoven Inf. (1.2 II) reeds om 4.30 v. m. in de lijn stonden loodrecht op den hoofdweg bij den N- rand van Kg. Bener. Deze afdeelingen, na een geheelen dag gemarcheerd en gevochten te hebben, moesten 's nachts om 1 uur weer opstaan. Men zal ons toegeven, dat de werkelijkheid anders zal zijn, wil men niet den troep binnen korten tijd als sneeuw voor de zon zien wegsmelten. Verder stellen we de vraag: „wat moet de Cav. in den nacht doen, terwijl zij weet, dat zij ter hoogte van Djagalan reeds tegen Inf. afdeelingen oploopt"? Met het oog op den afstand van Kali Gintoengan tot Isep-Isep, slechts 4 K. M., had men niet moeten spreken van vooruitgeschoven Cav., want zij diende alleen maar voor de directe beveiliging. De treinen marcheerden weer zonder dekking naar Ampel af en moesten daar op nadere bevelen wachten. Voorts zouden wij willen vragen of het overeenkomstig de werkelijkheid zou zijn, dat men bij Isep-Isep geslagen zijnde, den volgenden dag zonder versterking ontvangen te hebben, 4 K. M. ten Zuiden daarvan wederom in stelling komt? Wij gelooven zeker, dat dit niet zou kunnen gebeuren. Het om 4.30 v. m., dus een half uur na het bekendmaken van het marschbevel, uitgegeven detachementsbevel luidde als hieronder aangegeven. Zuidpartij Kali Gandoe I8-8='08. Detachement Kali Gandoe 4.30 v.m. No. 4 Det achementsbevel. 1. De vijand heeft na het gevecht op den 17en, waarbij de Zuidpartij naoest wijken, den opmarsch en vervolging gestaakt. Grabag is bezet door troepen uit Magelang. Bericht bekomen dat om 12. 30 n. m. een Bat. Inf. tot versterking zal aankomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 402