1049 onmiddellijk achter de Kali Gading stelling had genomen, hem op zijn rechterflank aan te vallen. Terwijl men verder bezig was te Djebongan de marschvoorpos- ten in te trekken, werd op hetzelfde uur eene compagnie naar Kg. Bener gezonden met opdracht den Z.-rand van Bener te bezetten, daar het daglicht af te wachten, daarna door gevechtspatrouilles te doen nagaan of de Kgs. Wedi Lela en Tjabean bezet waren en verder den Z.-rand van Tjabean te bezetten. Daar moest de compagnie nadere bevelen afwachten. Met de overgebleven troepen, namelijk 1 Bat. Inf., 1 Pel. Cav. en 2 batterijen Bergart. werd na het intrekken der rnarsch- voorposten langs den hoofdweg verder opgerukt. De commandant der Noordpartij had tot opdracht in Zuidelijke richting naar Soerakarta te marcheeren om aldaar in den ochtend van den 20en Augustus deel te nemen aan een aanval op die plaats. Wilde hij hieraan voldoen, dan diende hij den 18en 's avonds in het 16 K. M. ten Z. van Tengaran gelegen Bojolali aan te komen. Reeds den vorigen dag was hij aanzienlijk op gehouden, nu was snel oprukken hoofdzaak. In plaats van dat te doensplitst hij zijn macht in tweeënwaarvan de colonne naar het misschien bezette Dompjong door zwaar terrein moest marcheeren daarom was er aan die colonne ook geen art. toegevoegd en terwijl op den hoofdweg werd haltgehouden om marschvoorposten in te trekken. Dit laatste moet bij een frontmarsch in den marsch geschie den; wanneer de voorhoede door de lijn der voorposten trekt, worden deze ingetrokken en sluiten daarna aan den staart dei- colonne aan. Het uitzenden van een compagnie naar den Z.-rand van Bener vinden wij verder onnoodig; deze had nog kans om zoodanig tegengehouden te worden, dat het zenden van verster king noodig was, allemaal slechts oponthoud gevende. Beter wa.re het in breed front (met zijtroepen) langs den hoofdweg door te tasten, aan de vooruitgeschoven Cav. overlatende Dompjong of Tjoekil en Boetoeh te bezetten. Laatstgenoemde plaats was even gevaarlijk en misschien nog wel gevaarlijker voor de Noordpartij dan de Dompjonghoogte. Men had dan echter de vooruitgeschoven Cav. die pertinente opdracht

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 405