1051 (1 compagnie) langs den weg Z.-rand Wedi Lela Tjabejan Karang Doerèn op. Bij laatstgenoemden Kg. sloten de twee vooruitgeschoven compagnieën aan. De commandant der N.-partij dacht dat de rechtervleugel der vijandelijke stelling gelegen was bij Kg. Kali Gintoengan in plaats van bij Kg. Kali Gin- toeng. Om 8.50 v. m. kwam het bericht, dat het naar Dompjong gezonden Bat. om 7 v m. te Nganggroeng was aangekomen, dat de vijand vermoedelijk stelling genomen had in de lijn Kg. Temon Kg. Kali Gintoeng en dat de commandant over Tja bejan en Koentjen den rechtervleugel zou aanvallen. Niet wetende ot Dompjong bezet was, handelde dus hier de commandant tegen de bevelen van den bevelhebber. Was die hoogte door de tegenpartij bezet, dan had de bataljons-comman dant in een benarde positie kunnen komen. Had hij te be schikken gehad over eene kleine afdeeling Cav., dan had hij spoedig kunnen weten of Dompjong al of niet bezet was. Nu moeten wij het door dien commandant genomen besluit ver- oordeelen. Gelukkig voor de N.-partij kwam 5 min. later bericht van den commandant der vooruitgeschoven Cav., dat deze met 2 pel. te 7.25 v. m. te Dompjong was aangekomen, slechts kleine Cav. patrouilles had ontmoet, Dompjong onbezet had gevonden en daarop ter verkenning van den Z.-oever der Kali Gading naar Tjoekil was opgerukt. Om 9 uur werd „schorsen van de manoeuvre" geblazen en beslist, dat de Z.-partij terug moest trekken. Aan den partij commandant werd tijd gegeven om te beslissen, wat hij wenschte te doen. Deze trok in breed front recht achterwaarts terug en kwam opnieuw in stelling achter de Kali Gading. Men zal ons wel willen toegeven, dat tegenover een ver volgenden doortastenden vijand het een onmogelijkheid was geweest om 2 K. M. achter de verlaten stelling wederom in stelling te komen. Zij had dan ook niets anders kunnen doen, dan snel achter de kali Gading terug te trekken en onder dekking vau een achterhoede den terugtocht voort te zetten. Ofschoon wij uit het vorenstaande de verrichtingen van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 407