De Nederlandsche Vereenigmg voor Luchtvaart. Wij leven in het teeken van het verkeer heeft keizer Wil helm eenige jaren geleden gezegd. Had hij dit gevleugelde woord thans willen gebruiken, zeker zou hij ons in het teeken van de luchtvaart geplaatst hebben. Geen tak van wetenschap of sport, mag zich in een belang stelling verheugen zoo groot ais de luchtvaart in dezen tijd ten deel valt. Het is algemeen bekend, dat de pogingen om in het luchtruim te varen, zoo oud zijn als de wereld ongeveer, maar het ent housiasme, dat de koene vorschers tot voor korten tijd wisten te wekken, duurde als regel niet veel langer dan hunne opstij gingen. Dank zij evenwel gefortuneerde belangstellenden konden zij, zij het dan ook langzaam, op vooruitgang in ervaring wijzen. Met den vrij zwevenden bolballon hebben zij gedurende lange ja ren kennis vergaard betreffende de hoogere luchtlagen, een kennis, die men thans dankbaar benut, nu het luchtvaart-vraagstuk een nieuw stadium ingetreden is, nadat de explosiemotor in den dienst der luchtschippers gesteld is. Hoewel het voornamelijk Frankrijk was, waar men het meest en het eerst zich bezig gehouden heeft, en houdt, met de luchtvaart, hebben verschillende andere landen reeds vrij spoedig eveneens pogingen aangewend om de moeilijkheden te overwinnen, die het bevaren van het nieuwe element op leveren. En zij het dan ook niet met den automobielen ballon, toch kunnen vrijwel alle Europeesche landen erop bogen mede gewerkt te hebben met vrijzwevende en kabelballons tot op lossing dier moeilijkheden. Nederland alleen heeft op dit gebied nooit iets gepresteerd, nooit hebben de enkelen, die wilden medewerken in den strijd I. M. T. 1908. 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 409