1055 bintenissen harer leden tot het verrichten van luchtvaartdiensten ten behoeve der landsverdediging. Het behoeft nauwelijks opgemerkt te worden, dat de jonge vereeniging steun, veel steun noodig heeft, vooral heeft zij veel geld noodig om materieel aan te schaffen. Zij mag zich echter verheugen in veler belangstelling. Haar ledental is reeds tot over de 400 geklommen en dank zij eene gift van eenige be langstellende Rotterdammers zijn thans reeds hare geldmiddelen van dien aard, dat de eerste bolballon groot 1200 M3. aange schaft is kunnen worden, die uit dankbaarheid jegens de milde schenkers den naam, „Rotterdam" ontvangen heeft. Zal de Ned. Vereeniging met succes kunnen medearbeiden met hare talrijke Zustervereenigingen in het buitenland, wil zij geheel gelijkwaardig met deze worden, die zulk een belangrijken voor sprong op haar hebben op materieel gebied en niet het minst aan ervaring, dan heeft zij nog veler hulp noodig en moet het ledental nog aanzienlijk stijgen. Er is echter meer, waarom onze vereeniging steun behoeft. Reeds hebben Duitsche luchtreizigers het voornemen opgevat ons N. Guinea per luchtballon te gaan exploreeren. Men spreekt van een tocht van Hoek Steenboom naar de Geel vin ckbaai. Wel is waar had ook het bestuurslid den N. V. L. Rambaldo terzelf- dertijd dit denkbeeld geopperd, maar de middelen ter uitvoering zijn in Nederland niet aanwezig, in Duitschland wèl. Zouden vreemdelingen ten slotte het Sneeuwgebergte en den Wilhel- minatop nog het eerst moeten overtrekken, nadat wij reeds zooveel jaren daartoe pogingen in 't werk stellen!! Wij hebben geineend niet te mogen nalaten eenige meerdere bekendheid aan de N. V. L. te geven en hopen, dat voor velen onze woorden een opwekking zullen zijn de vereeniging te steunen door als lid toe te treden. Men vrage niet, wat heeft zij gepresteerd, men bedenke alleen wat zij zal kunnen doen, wanneer het aantal leden toeneemt. Bij een voldoend getal leden zou ook hier een Indische afdee- ling gesticht kunnen worden, die door studie, voordrachten, proefnemingen en door deelname aan het internationaal onderzoek van den dampkring latere opstijgingen zou kunnen voorbereiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 411