1064 delden prijs van f 48.Te Rembang bestelde ik politiezadels en trens hoofdstel, wel licht tuig maar voor den prijs (f 11.75) voldoende. Als paardendeken gaf ik een militaire sprei, die op patrouilles tevens voor de manschappen kon dienst doen. Des nachts is het hier vooral in de bergen kil en is de katoenen mil. kleeding wel wat al te licht. De brigade bestond voor 2/3 uit Me> adoneezen, die van af hun geboorte al op een paard zitten. Yan de Amboineezen zat maar één een beetje met een paard te houden. Ik ging de eerste week dagelijks 3/4 uur manege rijden, de volgende week gaf ik 2 lessen van 3/4 uren. De derde week maakte ik kleine terreinritten en 4e week rukte de bereden brigade als zelfstandig peloton bereden i n fan t eri e uit onder den brigade commdt. Wat de menschen te zien geven is geene proeve van hoogere rijkunst maar ze durven en gaan vlot met hunne taaie paarnen overal over- en doorheen. De bewapening is de klewang met 1 tasch aan den gordel en de karabijn, over den rechterschouder, fop de jas is een passant ge naaid). „Een stuk lampekatoen doet dienst als slagriem. Tot dusverre ben ik uiterst tevreden over de resultaten. Hoewel tochten gemaakt worden van 6^2 uur, kwamen nog geene drukkingen voor De menschen hebben er buitengewone ambitie in en vertroetelen hun beestjes. Mijn eenige zorg is, dat zij mij die brigade afnemen en daarvoor een groep gewone voetgangers in de plaats geven. Dit zou dood jammer zijn en alle moeite en onkosten (betaald uit de landschapskas) vrijwel nutteloos maken''. Wij hebben kort na de Boni-espeditie ook een tijd lang een bereden patrouille gehad van slechts een zestal ruiters Bij gebrek aan eenigszius goede Bonische paarden, die öf geroofd óf verborgen waren, hebben we toen onze toevlucht moeten nemen tot eenige der minst slechte treinpaarden en daarmede zeer bevredigende resultaten bereikt. Als ruiters fungeerden eenige Europeesehe en id. Javaausche fuseliers. De bewaping bestond uit een klewang en Beaumont-karabijn van het civ. Bestuur. Na het welsprekend betoog van den Heer Boonstra, voegen we over het nut van die patrouilles niets meer hieraan toe. Voor zoover we ons herinneren had iedere civiele gezaghebber later een bereden patrouille toen er, nadat de toestand wat bezonken was, weer paarden- dépöts ontdekt werden. Onze zadels waren iets duurder en van Soerabaja. Een ieder redde zich zelf, zoo goed het ging, want wilde men woekeren met den tijd, en dat was noodig, dan kon dat alleen verkregen worden met een bereden geleide. Mits we er geene cavalerie van maken, lijkt ons bereden Inf., georganiseerd naar de plaatselijke behoeften en gere- monteerd uit de naaste omgeving, een noodzakelijk bestanddeel van ons politieleger, dat werkelijk niet zooveel behoeft te kosten in ieder geval de taak van onze patrouilles belangrijk verlicht, en de werk ngssfeer in ruime mate uitbreidt. Het is ons altijd een raadsel gebleven, waarom de cavalerie zoo spoedig van Celebes werd weggehaald, terwijl de ervaring heeft bewezen, dat daar een mooi werkveld lag voor bereden troepen. Nu heeft ieder een heel of een half peloton opgericht, per slot van rekening toch betaald uit de algemeene middelen, wat niet noodig zou zijn geweest als onze legerorganisatie rekening had gehouden met de werkelijke behoeften. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 420