692 Het karakter der menigte kan zich naar gelang van omstan digheden zoowel in goede als in slechte richting ontwikkelen, het gehoorzaamt evenzeer aan edele en tot zachtzinnigheid nei gende drijfveeren als dat het ruw en bloeddorstig zijn kan. Dooi de enorm vergroote vatbaarheid voor suggestie kan naar gelang der inwerkende invloeden eenzelfde .menigte evengoed den eenen als den anderen kant opgaanbij alle psychologische massa's geven invloeden en voorbeelden de richting aan het karakter der menigte. Daarom ook zijn de leiders in den waren zin de hoofdpersonen en feitelijk alleen verantwoordelijk voor het ge drag der menigte. Een menigte, plotseling bijeengekomen met eenig doel, voelt de dringende behoefte aan een aanvoerder; haar eerste wensch is te gehoorzamen aan een leider, haar eerste gedachte dien leider te hebben. Is de menigte niet toevallig bijeen, dan moet de wil die haar samenriep, haar ook den aanvoerder bezorgen. Heeft dus de leider een overheerschenden, bijna allesvermo- genden invloed op de massa, omgekeerd oefent de massa ook invloed uit op den leider: hij wint aan doorzicht, initiatief en energie door net feit, dat hij de kracht der geheele massa in zijn persoon geconcentreerd voelt, wat bij den waren leider nog vermeerderd wordt door het gevoel van verantwoordelijkheid, dat weer door de energie gesteund wordt. Bij gebrek aan energie krijgt het gevoel van verantwoordelijkheid de overhand, gepaard met vrees voor de gevolgen, waardoor doortastendheid en onversaagdheid verminderen of verdwijnen. Behalve door den persoon van den leider kan op het karak ter der menigte in gunstigen zin gewerkt worden door slechte invloeden tegen te gaan en slechte daden te voorkomen. Mede door deze middelen, vastgelegd in de organisatie van het leger en in de handhaving eener strenge discipline, moet het leger gemaakt worden tot eene geleide psychologische massa. Het leger toch, en in hooger mate het leger te velde, als een verzameling menschen met eenzelfde doel bezield, heeft evenzeer zijn „ame collective" als elke andere menigte. Al zijn de aandoe ningen en indrukken van zulk een gemeenschappelijke ziel ook soms vluchtiger, steeds plotselinger en meer onnaspeurbaar dan van die van den enkeling, al zijn ze ook zooveel moeilijker

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 42