1082 Voeding te velde. schappen, in dat ras door den woudlooper Christoffel ontdekt, doch dat de legercommandant de tijd daartoe vooralsnog niet geschikt achtte, omdat men op Flores nog geen blijken had gegeven, de zegeningen van ons be stuur te waardeeren iets wat wij niet goed verstaan, waar toch ook Timoree- zen en Alfoeren uit nog roerige streeken afkomstig zijn en blijken geven goede soldaten te zijn. Het te kort aan Europeanen, zoo wordt vervolgd, wordt steeds bedenke lijker, en waar zoo dikwijls door deskundigen wordt beweerd, dat koloniën op den duur slechts door Europeanen behouden kunnen blijven, daar kan ons inziens het wervingsvraagstuk niet ernstig genoeg onder de oogen wor den gezien. Er bestaat in Nederland een blijkbaren tegenzin in den indischen dienst de positie van europeesch fuselier is dan ook alles behalve aanlokkelijk, en hoewel door het legerbestuur reeds al het mogelijke wordt gedaan om daarin verbetering te brengen de beschikbare middelen laten niex toe om die positie afdoend te verbeteren. Daartoe zal het nederlandsche volk over de brug moeten komen, aannemende dat het behoud der koloniën het wer kelijk ter harte gaatwant eerder zullen de hollandsche jongens zich niet bewegen, hun eenvoudig werkmansbestaan op te offeren aan het wisselvallige en zeer zeker minder voordeelige soldatenleven. Het blad stelt twee vrageD, waarop het waarschijnlijk een ontkennend antwoord verwacht: le. Wat doen de indische regeering en liet legerbestuur zëlven in het belang der werving, nu duidelijk gebleken is, dat er in Nederland een bepaalde tegenzin in den indischen dienst bestaat en de regeering in het moederland zich er weinig aan laat gelegen liggen 2e. Is er aan het departement van oorlog in Nederl. Indiëeene afdeeling, een bureau of een staf-officier, die zich ernstig bezig houdt met de bestu deering van het wervingsvraagstuk Ten slotte komt het met eene mededeeling, die wij hier onder alle voorbehoud overnemen, omtrent een diplomatiek ambtenaar, die geduren de den russisch-japanschen oorlog in Japan vertoefde en aan den vori- gen leger-commagdant rapporteerde, dat hij voor den indischen dieust net zooveel jonge, krachtige Russen (krijgsgevangenen) zou kunnen wer ven als hij zélf wilde, desnoods ook zonder premie. Als dat inderdaad waar was, dan heeft de toenmalige regeering geen gelukkig moment gehad daarop niet onmiddelijk in te gaan. Zoo'n prachtige kans zal ons vermoedelijk niet meer geboden worden. De schrijver der „Militaire Causeriën" in de Nieuwe Soerabaja-Courant behandelt een artikel van den Oberstabartzt Dr Leitenstorter, waarin deze in het Leutsch Militararztliehes Zeitschrift de resultaten behandelt van genomen proeven met suikervoeding De inhoud komt in 't kort hierop neer: »In de herfstmanoeuvres van 1907 zijn op last van het Duitsche legerbe- »stuur interessante proeven genomen met suikervoeding in het leger. Het »doel was om te zien, of er verschil was op te merken in de werkkracht en »het volhardingsvermogen van soldaten, die met suiker getraind en zij die »met den gewonen kost gevoed waren. Daartoe werd in elke compagnie van »3 bataljons aan 10 man suiker toegediend en aan 10 niet. Men begon met »7 klontjes suiker per dag, welke dosis gemiddeld tot 10 a 12 steeg. De re sultaten van deze proef waren de volgende. lo. Het lichaamsgewicht van de met suiker gevoeden nam meer toe dan »dat der anderen, welk feit nog belangrijker wordt, als men bedenkt, dat »de eersten gekozen waren uit de zwakste en armste soldaten der compagnie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 438