1086 zich een oogenblik in te denken, dat ik als militair een krant redigeer en dat hij dan eiken avond in de politienieuwtjes naast den eur. fuselier X, die dronken over straat liep, leest dat mijnheer Y of Z, president van dit, di recteur van dat, employé bij die, enz. dronken uit de Harmonie, uit de Concordia, van een fuif, van een afscheisdiner, enz., enz., huiswaarts keer den en zicli daarbij bedienden van een ebro met neergelaten zeilen of van een equipage van den gastheer. Heusch, het oordeel over ons leger zou dan aanmerkelijk veranderen. Wij hebben deze artikelen met aandacht gelezen, en stellen er prijs op te verklaren dat hoewel Mavors zich zoo keert tegen een ieder die niet dweept met de nieuwe richting, daarbij ook op ons wijzende, wij in het wezen der zaak weinig van elkaar verschillen. Niemand ook wij niet zal wel den ouden toestand terug wenschenmaar gehoorzaamheid aan de gegeven bevelen en stipte opvolging van de regle menten en voorschriften, door de hoogste autoriteit tot den laagsten fuselier, is een éérste vereischte. Dat is Ma.. vors met ons eens endaaraan hapert tegenwoordig véél; dat zal hij wel willen toegeven. En het plotseling weglaten van alle controle al zijn er papieren brieven die anders voorschrijven is een factor, die in de praktijk verderfelijk werkt en die oorzaak is, dat een ieder tegenwoordig maar doet, wat hem goeddunkt. Onder het voorwendsel van aankweeken van zelfstandigheid en ontwikkelen van initiatief laat de korpscommandant aan den comp. commdt. nagenoeg alles over. Deze handelt op dezelfde wijze ten opzichte van zijne luitenants, die alles weer endosseeren aan het kader, zoodat ten slotte Jan Fuselier doet, wat hij wil. En dat verklaart den lak, dien zoo velen hebben aan gezag en gebod. De theorieën van het Volksleger zijn overgeplant op een stek, die van een geheel andere soort is, met geheel andere raseigenschappen. Aan de vruchten kent men den boom. Krijgstucht is stipte plichtsver vulling tot het brengen van het hoogste offer toe. Een ieder beantwoorde de vraag of hij steeds zijn plicht, ook in ethischen zin vervult, het eerst en voor zich zelf. Doch het leger kan niet wachten op het resultaat van die zelfbespiege ling en eischt dadelijke gehoorzaamheid dat is praktijk. Langzamerhand wordt dan het hoe en waarom van tal van knellend geachte voorschriften wel duidelijk. Laat een ieder in zijne betrekking de plichten hem opgelegd vervullen alle dus niet die hem het aangenaamste en het gemakkelijkste zijn, dan komen we waar we wezen moeten. Maar zoolang er nog zoovelen zijn, die dat niet uit eigen beweging doen is streng toezicht, desnoods dwang, in welken vorm ook, noodisr. O Alleen „drill"? De Keizer-parade te Metz heeft op de militaire verslaggevers van de Fransche dagbladen een diepen indruk gemaakt. Die van het Journal zegt: „Toen de eerste zwarte helmbossen zichtbaar werden, gaf keizer Wilhelm zijn bevelhebbersstaf over aan maarschalk Iiaseler, die nog altijd zoo sterk op wijlen onzen minister Thiers lijkt. Daarna trok hij de sabel en vertoonde zijn regiment, als een eenvoudig kolonel, aan de Keizerin en de Koningen, met een jeugdig vuur, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 442