De Dactyloscopie, haar Nut en hare voor Even als elke andere groote corporatie, waarvan de leden al dan niet gedwongen plichten te vervullen hebben, die hen bij niet-vervulling met den strafrechter in aanraking brengen, heeft ook het leger behoefte aan een middel om ten allen tijde de daartoe behoorende of behoord hebbende personen te kunnen herkennen. Tot voor eenige jaren prijkte elke engagementsacte, in na volging van hetgeen in het Nederlandsche leger geschiedde, met een signalement, dat dienen moest om eene beschrijving te geven van den persoon, die zich verbonden had. Had dit in Nederland, waar men beschikt over een behoor lijk ingerichten burgerlijken stand, waar de kleuren der oogen en haren nog al sterk uiteenloopen en waar dus de mogelijkheid niet is uitgesloten uit het signalement een idee te krijgen van den persoon die daarin beschreven wordt, nog eenig nut, in het Indische leger met zijn overwegend aantal inlandsche militairen kan een signalement op dergelijke grondslagen berustende nim mer waarde hebben. Iets dat op een burgerlijken stand gelijkt bestaat er niet. Met namen springt „Kromo" erg eigenaardig om. Hij draagt zijn naam net zoolang als die hem bevalt en ver andert dien zoo dikwijls als hij verkiest. Alle Kromo's hebben zwarte haren en zwarte oogen; de ge laatskleur geeft eenige variaties van bruin. Het op de ééne acte voorkomende signalement vond men na genoeg op alle engagementsacten van de inlandsche soldaten terug; het had dus wel betrekking op het type, maar niet op een bepaald persoon. Toen men dan ook ten laatste tot het inzicht kwam dat een dergelijk signalement tot niets diende, heeft men het afge- I. M. T. 1908. vi

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 457